Нов скандал в леката атлетика, този път заради предложение за анулиране на световните рекорди
Нов скандал набира скорост в света на леката атлетика. Повод е открито писмо на президента на Асоциацията на спортните журналисти (AIPS) Джани Мерло до шефа на Международната асоциация на атлетическите федерации (IAAF) Себастиан Коу, в което настоява за анулиране на световните рекорди в атлетиката от 80-те и 90-те години, за да се даде възможност според него по този начин за пълен рестарт и ново начало начисто в Царицата на спортовете. Италианецът се аргументира с многобройните в последно време случаи с отнети олимпийски медали и заличени рекорди заради употреба на допинг. Според Мерло атлетиката трябва да тръгне по нов път, който да даде надежда на следващите поколения.
Евентуално анулиране на световните рекорди би засегнало и легендарното постижение на българския председател на БОК и световна рекордьорка в скока на височина Стефка Костадинова. На световното първенство в Рим през 1987 година Костадинова покори невижданите дотогава, а и досега в женския сектор за скока на височина 209 см. Тази година златният рекорд на Стефка ще отбележи 30-годишен юбилей, през който остава недостижим.
Самата тя, в отговор на предложението на Мерло обяви, че идеята за отмяна на всички световни рекорди е несериозна.
"Смятам предложението за анулиране на всички световните рекорди в атлетиката за несериозно и погрешно. То е некоректно към тези, които честно и абсолютно лоялно са постигнали своя връх в кариерата, който е и връх в човешките постижения. Жена е скочила 209 см на високо, друга е скочила 208 в зала - защо това трябва да се забрави и анулира без причина?, коментира възмутето председателят на Българския олимпийски комитет. Костадинова се намира в чужбина, но изрази позицията си с писмо до bTV.
"Същото се отнася и за рекордите на Сергей Бубка, на Юсейн Болт... Освен това, ако се вземе подобно решение сега, какво гарантира, че след година-две някой няма да поиска ново "нулиране" със същите мотиви? Засилените напоследък мерки срещу употребата на допинг не са основание да се зачеркне всичко случило се досега в историята. Нека има санкции и анулиране доказаните нарушения и прегрешилите, но защо трябва да страдат и останалите? Реакцията ми е не само заради световния рекорд в скока на височина, а заради всички, които честно и с огромни усилия са направили нещо значимо като доказателство за възможностите на човека", казва в заключение шампионката.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Методът 1-2-48 за борба с бърнаута
Техники за успех |Цитат на деня
Цитат на деня |Трикът с брандирането, който помогна на Dude Wipes, Colgate, Oatly и Uber
Маркетинг |На днешната дата, 1 ноември. Ден на народните будители
На днешната дата |Тоалетна от масивно злато ще бъде предложена на търг в „Сотбис“
Любопитно |Тоалетна от масивно злато ще бъде предложена на търг в „Сотбис“
Любопитно |Заради липса на пратки закриват над 200 пощенски клонове в Гърция
Свят |Трикът с брандирането, който помогна на Dude Wipes, Colgate, Oatly и Uber
Маркетинг |На фокус следващите седем дни: Липсващи данни, петролни санкции и лихвени проценти
Финанси |Истински късмет: Рибар, търсещ червеи, се натъкна на монети от Средновековието
Любопитно |Методът 1-2-48 за борба с бърнаута
Техники за успех |„Киев пост“: Освен в Румъния, САЩ ще намалят военното си присъствие и в България, Унгария и Словакия
Свят |На днешната дата, 1 ноември. Ден на народните будители
На днешната дата |ADVERTORIAL
Кредитните карти на Fibank вече предлагат разсрочване на вноски без оскъпяване
Интер Експо Център представя изцяло обновен конгресен етаж и модернизирани изложбени зали – ново ниво в организацията на събития у нас
Коментари
Няма въведени кометари.