Абу Даби ще развива земеделие в пустинята

Абу Даби ще развива земеделие в пустинята

Едно от седемте Обединени арабски емирства – Абу Даби – обяви, че ще развива проект за земеделие в пустинята и други трудно достъпни места. Той стартира в отговор на повишената необходимост от стабилност на доставките от храна по време на глобалната пандемия от COVID-19, предаде Блумбърг. Инвестиционния офис на Абу Даби (ADIO) ще вложи 41 млн. долара в проекта, който включва например отглеждане на зеленчуци и плодове в пустинята с минимално количество вода, както и за изследвания относно възможността храна да се отглежда в космоса на Международната космическа станция, както и на места с екстремен климат на Земята.

Държави, богати на петрол, но с нищожни запаси на прясна вода – като ОАЕ,  които внасят 90% от своята храна – работят целенасочено за увеличаване на вътрешното производство  отпреди около десетилетие. Ситуацията с глобалната пандемия още повече ускорява тези процеси.

„2020 г. ни накара да искаме още повече да сме самодостатъчни и да работим с ресурсите, с които разполагаме. Става въпрос не само за отглеждането на растения, но и за развитието на агро-технологична екосистема“, коментира Тарик Бин Хенди, генерален директор на ADIO.  Досега през тази година ОАЕ започна проект за отглеждане на ориз в пустинята и внесе 4500 крави от Уругвай. Стартирани бяха проекти с компаниите FreshToHome,  които се фокусират в устойчивото риболовство и Pure Harvest Smart Farms, които вече имат парници в страната, но освен това работят и по въвеждането на изкуствен интелект и автоматизация в земеделието. Друга компания, която ще работи в сектора на „пустинното земеделие“ е NanoRacks.

По-рано тази година Абу Даби вече инвестира 100 млн. долара, за да подкрепи изграждането на центрове на агро-технологични компании в страната. Този рунд от инвестиции привлече компанията за вертикално фермество AeroFarms.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ