Бразилия възстанови вносното мито за американския етанол

Бразилия възстанови вносното мито за американския етанол

Бразилия възстанови вносното мито за американския етанол

Бразилия възстанови вносното мито от 20% за американския етанол, което представлява обрат за администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Франс прес. Вашингтон оказваше силен натиск, за да бъде продължен режимът на освобождаване от мита за този американски продукт с голямо политическо значение. 

Южноамериканската страна беше освободила от мита американския внос на етанол до 750 милиона литра (198 милиона галона) годишно. Срокът на този благоприятен режим обаче изтече в неделя и той не беше подновен, заяви пред АФП бразилски държавен служител. 

Етанолът е основен износен селскостопански продукт за щата Айова в Средния запад на САЩ, ключово място за изборите през ноември. Президентът на Бразилия Жаир Болсонаро работи усърдно, за да изгради тесни отношения с Тръмп, на когото открито се възхищава и с когото често е сравняван. Това обаче не винаги е спестявало на страната му внезапните изблици на американския президент.

САЩ обявиха миналата седмица, че възнамеряват да намалят квотата за внос на стомана от Бразилия. Това е тежък удар за Бослонаро, който успя миналата година да убеди Доналд Тръмп да продължи освобождаването на страната му от митата върху стоманата, наложени през 2018 година. Темата с етанола е деликатна, тъй като самият Болсонаро се сблъсква с мощно селскостопанско лоби в страната си.

Етанолът е доходоносен пазар за производителите на захарна тръстика в Североизточна и Югоизточна Бразилия - щати с голяма политическа тежест. Те водят и кампания, за да получат безмитен достъп до американския захарен пазар.

Бразилия и САЩ са световни лидери в производството на етанол, като заедно осигуряват близо 85% от доставките. САЩ са изнесли над 1,25 милиарда литра етанол в Бразилия и са внесли 738 милиона литра бразилски етанол миналата година. Бразилските и американските производители са изправени пред свиване на търсенето на гориво в собствените си страни заради пандемията от коронавирус и търсят начини, за да стимулират износа.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ