Г-7 иска от Русия прозрачност по случая с отравянето на Алексей Навални

Г-7 иска от Русия прозрачност по случая с отравянето на Алексей Навални

Външните министри на държавите от Г-7 искат от Русия спешно да осигури прозрачност за това кой е отговорен за отравянето на опозиционния лидер Алексей Навални. Това става ясно от общо изявление на държавите.

„Ние, от Г-7, външните министри на Германия, Италия, Канада, Обединеното кралство, САЩ, Франция и Япония, както и върховното представителство на Европейски съюз, сме единни за осъждане, в най-силните възможни условия, на потвърденото отравяне на Алексей Навални“, пише в съобщението.

Страните призоваха Русия да изправи пред правосъдието отговорните за инцидента по силата на Конвенцията за химическите оръжия и определиха деянието срещу опозиционера като „отвратителна атака“, както и като „тежък удар срещу демокрацията и политическия плурализъм“.

Отправен бе и призив за изпълнение на ангажиментите по Международния пакт за граждански и политически права, включително правото на свобода на изразяване на гражданите на Русия.

От Г-7 предупредиха още, че ще продължат да следят отблизо ситуацията и да подкрепят гражданското общество в страната.

Алексей Навални продължава да е под лекарско наблюдение в германската болница „Шарите“, откъдето в понеделник съобщиха, че той вече е изведен от изкуствената кома, в която беше поставен. Състоянието му се подобрява. Миналата седмица властите официално съобщиха, че е направен опит да бъде отровен с невропаралитичния агент „Новичок“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 14 ноември. Имен ден празнуват Филип, Фильо, Филка
Теодор Георгиев, Нестле България: Гората не расте за ден, но живее за поколения
Изследване на ДНК: Хитлер е имал висок риск от аутизъм, биполярно разстройство и шизофрения
Германия ще събира наборни войници чрез жребий и със задължителен медицински преглед
И Си Дзинпин няма да присъства на срещата на Г20
Устойчив комфорт: как GROHE Rapido Heat Recovery сваля енергийните разходи в банята
Четири месеца подред България е страната в ЕС с най-силен спад на промишленото производство
Лидерските навици, които карат хората да ви се доверяват