Глобална масирана кибератака

Глобална масирана кибератака

Касперски Лаб - най-голямата европейска компания, специализирана в разработване на антивирусен софтуер, е регистрирала вчера 45 000 хакерски атаки в 74 страни, като най-голям брой опити за заразяване са били извършени в Русия, съобщи ТАСС.

Атакувани са били компютри на най-големи компании и ведомства, включително Сбербанк, Мегафон, Министерството на вътрешните работи и Министерството на извънредните ситуации. 

Използван е бил инструмент, създаден от Агенцията за национална сигурност на САЩ, каза Едуард Сноудън, бившият служител на агенцията, направил разкрития за шпионската й програма. 

Мащабите на масираната кибератака с т.нар. вирус изнудвач, който иска да се извърши плащане, за да се деблокира операционната система, се оказаха глобални. На практика хората нямат достъп до компютрите си, информацията в тях е скрита и криптирана, и до нея няма достъп, докато не бъде платен откупът.

Засега никой не е поел отговорност.

Според специалисти от компанията за антивирусни продукти  "Аваст" те са регистрирали 57 000 заразявания в 97 страни, като основните мишени са били Русия, Украйна и Тайван, съобщи Ройтерс.

Азиатски страни съобщиха днес, че засега няма информация за големи хакерски нападения срещу тях. В Китай са били атакувани гимназии и университети.

За най-много атаки бе съобщено във Великобритания, където е била засегната здравната система и се е наложило да бъдат връщани пациенти, защото болниците не са имали достъп до компютрите си.

Една от мишените в Испания е била телекомуникационната компания "Телефоника", но атаката е била ограничена до някои компютри от вътрешната й мрежа и не се е отразила на клиентите или услугите й.  

Засегнати са били малък брой организации, базирани в САЩ, защото хакерите, изглежда, са започнали кампанията си с удари по компании в Европа, каза  един от ръководителите на софтуерната компания "Симантек".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Володимир Зеленски: Русия атакува тази нощ Украйна с около 500 дрона и 40 ракети
Бонусът на Дивия запад: Рио де Жанейро дава парични награди на полицаите за убити престъпници
България отстъпи на Италия с 1:3 във финала на световното по волейбол
Желязков пред Тръмп: Стратегическото партньорство е ключово за развитието на отношенията ни
На днешната дата, 28 септември. Рождениците днес
Италия ще защитава световната си титла във волейбола срещу България
САЩ ще разсекретят документи за мистериозното изчезване на една от първите жени пилоти
Дронове са забелязани близо до най-голямата военновъздушна база на Дания