1/4 от продажбите у нас се укриват

1/4 от продажбите у нас се укриват

Една четвърт от реалните продажби у нас се укриват. Това сочи изследване на Асоциацията на индустриалния капитал в  България (АИКБ), цитирано от БТА. Според работодателите от 11 пилотни бранша в държавната хазна постъпват данъците за три четвърти от реализираните продажби. И при физически лица се оформя тенденция за недеклариране на до 25% от доходите, се посочва още в анализа.

Добрата новина е, че от бизнеса отчитат свиване на сивия сектор в националната икономика с 5,4% през последните две години. Неформалната икономика през 2010 г. е заемала дял от 42,2 на сто, а сега обхватът й е 36,8%.

Ако през 2010 г. строителството, туризмът и здравеопазването са били с най-високи нива на сиви  практики, то сега с най-много нарушения са браншовете  електротехника и електроника, парфюмерия, козметика и  полиграфия. Там според изследването са най-високи показателите  на укриване на печалби, нефактуриране на сделки, контрабанден внос и износ, доплащане на ръка и неиздължаване на пълния размер социални и здравни осигуровки.   

През 2012 г. в сравнение с 2010 г. са намалели случаите на полагане на труд без договор. Докато преди две години те са били 28,4%, сега относителният им дял е спаднал на 22,2 на сто. Вместо без договор сега често се работи с фиктивни клаузи, сочи изследването.

Въвеждането на мярката за свързване на касовите апарати с НАП е дало първите видими резултати за изваждане на оборотите "на светло", смятат от АИКБ. Трайна е и тенденцията  за увеличено събиране на ДДС. Ако преди две години според 17,9% от собствениците на фирми неплащането на ДДС е било много рядко срещано явление, то тази година това мнение споделят 47% от тях.

АИКБ установява позитивна тенденция и в ограничаването на практиката за неплащане на данъци, акцизи и  мита. Явлението е следствие на предприетите сериозни мерки от  страна на държавата за по-силен превантивен контрол върху  дейността на икономическите субекти и впоследствие - върху  отчитането на годишната им дейност, твърдят анализаторите. Успоредно с това за последните две години три пъти е намалял (от  31,2 на сто на 14,8 процента) делът на работодателите,  оценяващи предпочитанието към кешови разплащания като често  срещано явление в българския икономически живот.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ
Петролът поевтинява на фона на опасенията от задаваща се търговска война между САЩ и ЕС