Гръцки и турски военни кораби се сблъскаха в Средиземно море

Гръцки и турски военни кораби се сблъскаха в Средиземно море

Един гръцки и един турски кораб са се сблъскали в Източната част на Средиземно море. Според Атина случаят е инцидент, но според Анкара – провокация, предаде Ройтерс.

Турски кораб за проучване, ескортиран от няколко военни кораба, се е движел между Кипър и гръцкия остров Крит. Той е бил следван и от гръцки военни кораби.  В сряда един от тях при приближаването си към кораба за проучване се е сблъскал леко с един от турските военни кораби. Според гръцките власти става дума за „мини сблъсък“.

„Това беше инцидент“, се казва в съобщението на гръцката страна, като уточняват, че по гръция кораб няма щети. След това той е взел участие в съвместно учение с френски кораби край бреговете на Крит.

Днес в Швейцария турският външен министър Мевлут Чавошглу заяви, че Атина трябва да действа с повече разум и призова ЕС да спре да угажда на Гърция преди предстоящата среща на външните министри на ЕС.

„Гърция не трябва да провокира турските военни кораби или ще получи ответна реакция“, добави Чавошглу.  Той добави, че Швейцария е предложила да бъде медиатор между Гърция и Турция за уреждане на спора между тях.

А турският президент Ердоган излезе днес с остро предупреждение, че Турция ще отвърне на всяка атака срещу нейния сеизмографски кораб "Оруч Реис", който се намира в Източното Средиземноморие.

Между двете страни от месеци расте напрежение заради правата за проучване и добиване на газ и петрол във водите на Средиземно море. Поради наличието на множество острови в региона, както и поради спора за разделения на две остров Кипър двата члена на НАТО не постигат консенсус докъде се простират правата на другата страна на национални води.

Наскоро Гърция подписа споразумение с Египет уреждащо изключителните икономически зони между двете страни в Средиземно море. Туция нарече договора нищожен.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Посланието на европейските лидери към Тръмп: Подкрепата за мира означава подкрепа за Украйна
Топ 5 бизнес книги, изисквани за прочит от Харвардския университет
На днешната дата, 19 август. Рождениците днес
Защо българските звезди избират България? – 2
Броят на новорегистрираните фирми в ЕС расте почти три пъти по-бързо от този на фалиралите
Папка за работата на Караганева е предадена в ДАНС преди седмици
Румен Драганов: Българският турист е все по-активен, но не винаги почива в хотелите
Най-големият музикален фестивал в Румъния генерира 120 млн. евро приходи за общината организатор