Италия отсече – „няма ваксина, няма училище”

Италия отсече – „няма ваксина, няма училище”

Италианското правителство официално въведе правилото „няма ваксина, няма училище”, съобщи Би Би Си. Законът Лоренцин, кръстен на бивш здравен министър в страната, задължава родителите да поставят набор от задължителни ваксини на децата си, за да могат да ги запишат на ясла, детска градина и училище. Ваксините включват тези за варицела, морбили, заушка, рубеола и полиомиелит.

Децата на възраст до шест години ще бъдат автоматично изключвани от ясли и детски градини ако нямат задължителната имунизация. Учениците на възраст между шест и 16 години няма да бъдат изключвани, но родителите им трябва документално да докажат, че децата им са ваксинирани. В противен случай ги грози глоба от до 500 евро.

Законът влезе в сила на 10 март. “Всички имаха време да наваксат с ваксините”, коментира настоящият здравен министър на Италия Гуида Грило, цитиран от bTV. Заместник-приемиерът на Италия Матео Салвини искаше допълнително отлагане на мярката, но датата така и не беше променена.

Всяка община разрешава проблемите с ваксинацията по различен начин. В Болония например властите са изпратили писма за изключване на родителите на близо 300 деца. Други 5000 имат пропуски във ваксинацията.

Законът Лоренцин беше подготвен от старото италианско правителство и до скоро не беше ясно дали въобще ще бъде въведен на практика. Настоящата коалиция в Италия обеща да премахне задължителните ваксини, но скоро размислиха. Причината законът все пак да бъде въведен е намаляващото покритие на ваксините в Италия до под 80% от населението. Според изискванията на Световната здравна организация покритието трябва да бъде 95%, за да се задейства т.нар. “стаден имунитет”, който трябва да предпази хората, които поради здравословни причини не могат да бъдат ваксинирани, както и малките деца, все още ненавършили нужната възраст за имунизация.

Новият закон влиза в сила с надеждата страната да се пребори с нарастващите случаи на морбили.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ