Johnson&Johnson плаща 230 млн. долара, за да бъде извадена от дело за болкоуспокояващи
Американската фармацевтична компания Johnson & Johnson се споразумя да плати 230 млн. долара по съдебно дело, в което бе обвинена, че е спомогнала за възникването на криза с опиоиди в щата Ню Йорк, предаде Би Би Си.
Като част от споразумението компанията също така ще трябва да спре да продава цитираните в обвинението болкоуспокояващи.
Дружеството обаче отрече, че има вина или че е направило нещо лошо.
По силата на споразумението начин компанията ще бъде извадена от списък с големи производители и разпространители на фармацевтични продукти, срещу които във вторник ще започне делото за т. нар. „опиоидна епидемия“. Става въпрос за продаване с понижен контрол и рестрикции на опасни обезболяващи, към които се формира зависимост.
Според прокурора на Ню Йорк Летисиа Джеймс в резултат от тази практика милиони души и до днес са силно зависими от въпросните лекарства.
Групата на опиоидите включва полусинтетични и синтетични вещества, сходна по структура с опиатите (които се произвеждат от естествени извлеци на растението опиев мак). Става въпрос за хероин, оксикодон, фентанил, мепиридин (демерол) и др. Опиоидите са лекарствени вещества, предписвани от лекар и предвидени да се използват за кратък период от време като средство за лечение или облекчаване на симптоми. Предписват се в случаи, в които обикновените обезболяващи средства като аспирин, ибупрофен и парацетамол и др. нямат ефект, но имат висок риск от развиване на зависимост.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.