Как ще се промени светът след края на пандемията - 8 експертни прогнози

Как ще се промени светът след края на пандемията - 8 експертни прогнози

Как ще се промени светът след края на пандемията - 8 експертни прогнози

Докато COVID-19 шества из планетата, човечеството е принудено да се променя. Епидемията накара хората да погледнат на света по друг начин, да се адаптират към новите реалности и да търсят приемливи решения, които да им позволят да запазят максимален комфорт в новите условия. Много от тези решения потенциала да се превърнат от временни в устойчиви. Затова и все повече експерти и анализатори се опитват да предскажат как ще се промени животът ни след епидемията от коронавирус. 

По-долу обобщаваме няколко основни прогнози какво очаква света след края на пандемията.

1. Повече безконтактни интерфейси и взаимодействия

Преди потребителите бяха впечатлени от сензорните екрани и техните възможности. Епидемията от COVID-19 обаче промени ситуацията - сега хората се отнасят осъзнато към опасностите от докосване на различни повърхности в контекста на предаването на болестта. Безконтактните устройства започнаха да се появяват още преди епидемията. Сега експертите прогнозират техния възход и са убедени, че предстои ръст в продажбите на устройства с гласов контрол.

2. Укрепване на цифровата инфраструктура

COVID-19 принуди хората да се адаптират към работа от вкъщи и живот в изолация. Компаниите бяха принудени спешно да открият подходящите решения за запазване на работния ритъм в необичайна среда. Това доведе до по-активно развитие и използване на дигитални решения, които позволяват работа от вкъщи, провеждане на виртуални съвещания и срещи. Тези добри практики могат да продължат и след края на епидемията. Голяма част от бизнес организациите също така си дадоха сметка, че командировките - особено в чужбина, са доста голям разход на време и средства. В резултат експертите прогнозират, че командировките ще са по-малко популярни след края на епидемията.

3. Подобрен мониторинг с помощта на Интернет на нещата и „Биг дейта"

Епидемията даде тласък на по-широкото използване на приложения, базирани на Интернет на нещата. Приложения на национално и глобално ниво в момента прецизират мониторинга върху движението на хора, което подобрява възможностите за прогнозиране на развитието на заразата, както и наблюденията с кого са общували заразените. Всички тези системи ще бъдат полезни и след приключване на COVID-кризата, тъй като ще позволят по-добър контрол при бъдещи епидемии и ще ограничат разпространението на болестите.4. Телемедицина
По време на епидемията мнозина започнаха да използват по-активно онлайн консултациите с лекари. За да намалят потока от хора в клиники, много институции напомнят на своите клиенти, че консултациите от най-различно естество могат да се провеждат и онлайн. Много медицински центрове имат утвърдена практика в тази област и преди епидемията, но експертите прогнозират, че в бъдеще популярността този вид  услуги ще расте.

5. Онлайн пазаруване
Независимо от това, че и преди епидемията онлайн шопингът бележеше прогресивен ход нагоре, вирусът укрепи позициите на онези компании, които предлагат възможност за онлайн покупки. Компаниите, които пренебрегнаха възможностите за развитие в тази посока се оказаха в неблагоприятна ситуация - фалираха или пък просто останаха без клиенти. Компаниите, които на прага на епидемията поставяха основите на онлайн присъствието си, сега още по-активно развиват този сегмент от дейността си, което в бъдеще ще промени чувствително пазарната инфраструктура, посочват анализаторите. Като положителен ефект от кризата те отчитат и допълнителният фокус в създаването и развиването на собствени системи за логистика и доставки, което ще доведе до подобряване на качеството на услугите.

6. Използване на роботи
Роботите не могат да се заразят с вируси. А могат да доставят продукти или да работят във фабрики. Именно сега, в момента на епидемията, компаниите осъзнават колко широко би могло да е пприложението на роботите за поддържането на бизнес дейности и процеси дори и в сложни условия. Роботите излизат на преден план като алтернатива и експертите прогнозират, че ще бъдат широко използвани след приключване на епидемията.

7. Повече дигитални събития

Организаторите и участниците в събития сега разбират и оценяват плюсовете и минусите на провеждането на събития онлайн. Експертите смятат, че онлайн форматът едва ли ще замени и измести събитията на живо. Напълно възможно е обаче тези формати да станат успешни допълнения на традиционните събития

8. Нарастващата популярност на електронните спортове
Много спортни събития бяха отменени или отложени за неопределено време. Феновете трябваше по някакъв начин да се справят с факта, че останаха без любимите си отбори и двубои. Категорично се наблюдава увеличение на кибер спортовете в момента, но това не е в пряка зависимост от епидемията, тъй като провежданите онлайн състезания не включват личното участие на спортисти и спортни звезди. Популярността на електронните спортове ще продължи да расте, но това няма да се отрази на славата на традиционните спортове, смятат експертите.

По материали от чуждия печат

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ