Куба легализира частните интернет мрежи

Куба легализира частните интернет мрежи

Куба легализира частните интернет мрежи

Кубинските власти обявиха днес, че ще легализират частния безжичен интернет и вноса на оборудване като рутери. По този начин се премахват ограничения пред използването на интернет, които бяха сред най-строгите в света, съобщи Асошиейтед прес. 
Мярката, обявена по държавната телевизия, дава правен статут на хиляди кубинци, които създадоха домашни дигитални мрежи, използвайки контрабандно оборудване. Тази практика бе незаконна, но като цяло толерирана от властите през последните години, предаде БТА.
Изглежда също така на частни компании ще бъде разрешено да предоставят интернет на клиентите си, което евентуално ще доведе до появата на интернет кафенета, на практика непознати до този момент в страната. 
Новите разпоредби позволяват на гражданите да се свързват със световната мрежа чрез собствено оборудване и да споделят сигнала с други макар да не смекчават държавния контрол върху самия интернет. Кубинският телекомуникационен монополист Етекса (Etecsa) остава единствен интернет доставчик за острова. Новите правила ще влязат в сила на 29 юли. 
Куба е сред страните с най-ниско разпространение на интернет в света. До 2015 г. единственият законен достъп бе чрез държавни компютърни центрове и хотели, посещавани най-вече от чужденци. Положението се промени с активирането на десетки държавни рутери в паркове и по ъглите на улиците. Кубинците се включват в рутерите чрез карти, купувани от държавата за няколко долара на час интернет. Постепенно цената се понижи до 1 долар на час. 
За да ползват интернет у дома, кубинците внасяха контрабандно силни антени, прихващащи сигнал от близките държавни рутери, макар че все и така имат нужда от картите за достъп. 
Гражданите създадоха и собствени мрежи от хиляди компютри, свързани с кабели от къща в къща, най-вече за игри. Не се разрешава тези мрежи да бъдат свързвани с интернет, макар повечето все пак да имат точка за достъп

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ