Макрон на визита в Нова Каледония месеци преди референдума за независимост
Френският президент Еманюел Макрон пристигна днес на посещение в Нова Каледония, 30 години след кървавите събития на френския архипелаг в Тихия океан и шест месеца преди референдума за неговата независимост, съобщи Франс прес.
Макрон, който тъкмо приключи тридневна визита в Австралия, чиято цел бе засилване на стратегическите връзки с тази държава континент, ще остане до 5 май в Нова Каледония, предаде БТА.
Част от населението не желае френският президент да отиде да сведе глава пред паметник в знак на почит към борилите се за независимост канаки, избити преди 30 години от френските военни.
На 5 май 1988 г. армията щурмува пещера на остров Увеа (в източната част на архипелага), където жандармеристи са държани като заложници. Това води до смъртта на 21 души - двама военни и 19 канаки, някои от които са набързо екзекутирани.
Макрон ще бъде първият френски президент който ще посети Увеа след драмата, травматизирала дълбоко населението. Той ще сведе глава пред каменна плоча в памет на четирима жандармеристи, убити на 22 април 1988 г. от отряд борци за независимост, които след това вземат за заложници 27 жандармеристи.
Тази визита е повод да се отбележат "важни моменти от нашата обща история, моменти, които понякога са болезнени", каза френският президент при пристигането си.
След напрежението, породено от борбите за независимост през '80-те, между Париж и Нумеа са сключени споразумения за широка автономия на острова, който е френско владение от 1853 г.
На 4 ноември предстои референдум за самоопределение. Шест месеца преди вота сондажите показват, че избирателите масово ще предпочетат да кажат "не" на независимостта. Близо 60 процента от запитаните в неотдавнашно социологическо проучване казват, че ще гласуват с "не", 22,5 подкрепят идеята за независимост, а 17,8 процента са колебаещи се.
От 270 000 жители на архипелага близо 40 процента са канаки (меланезийци), 27 на сто са европейци, а останалите са метиси или от друг произход.
Ако все пак се откъсне от Франция, Нова Каледония ще е първата страна, обявила независимост от бившата колониална сила след Джибути (1977 г.) и Вануату (1980 г.).
Нова Каледония, една от петте френски островни територии в зоната на Индийския и Тихия океан, е в основата на плана на Макрон да засили влиянието си в Тихоокеанската зона, отбеляза Ройтерс.
По време на визитата си той ще предаде на каледонийското правителство документа от 1853 г., който постановява, че архипелагът става френско владение, отбеляза Асошиейтед прес.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.