Европа пред парадокс

Европа пред парадокс

Комбинацията от спадове в ключови за глобалните инвестиции показатели и нуждата от повече инвестиции в Европа за излизането от кризата ни вкарват в парадокс. Така коментира кризата по време на Балканския икономически форум, който се провежда в Делфи, Гърция, Мария Мартин-Прат, директор от Генералната дирекцията по търговия към Европейската комисия. Тя отговаря за услугите, инвестициите, интелектуалната собственост и обществените поръчки.

„От една страна, имаме държави, които ни казват, че трябва да изградим наново икономиката си на базата на откритост, а други, от друга страна, казват: „Вижте, тази криза показва уязвимости“, съобщи тя и добави, че преките чуждестранни инвестиции и външната търговия бележат спад и тези новини не са добри за Европейския съюз.

Това, което търговското ведомство на ЕК иска, е да поддържа откритост на политиките за търговия и инвестиции, докато същевременно осигурява гъвкавост там, където е необходимо. „Искаме да продължим да имаме ползите, които международната търговия преодставя на икономиката ни, както и на тази на другите държави по света, но да имаме и инструменти, които да ни осигурят защита, когато видим, че определена инвестиция може да е заплаха за сигурността ни и обществения ред, както и ако забележим, че е възможно да пострадаме от нечестни практики, които могат да се случат в отделните държави“, заяви Прат. Според нея това ще изисква подробно и внимателно анализиране на веригите за доставка, кооперация със Световната търговска организация, както и придържане към изградената мрежа от търговски и инвестиционни споразумения, така че да се избягва зависимостта към определени партньори.

В панела „Глобалните инвестиции и пандемията“ участва и Крион Бътлър, директор на програмата за глобална икономика и финанси към „Чатъм Хаус“ – британска неправителствена организация за анализ и решение на важни международни въпроси. Той отбеляза, че средата на глобални инвестиции беше под интензивен натиск и преди 2020 година, преди пандемията от новия коронавирус.

[[{"fid":"355461","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":374,"width":678,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Крион Бътлър по време на икономическия форум в Делфи, Гърция

Твърдението си той подкрепи с няколко фактора – засилването на финансовите регулации, следвано от глобалната финансова криза, притесненията за рисковете на националаната сигурност, свързани с инвестициите, и повишеното напрежение в международната търговия са усложнили обстановката при глобалните инвестиции отдавна.

В дискусията се включи и д-р Гейбриъл Сайлс-Бруге, директор към катедрата по политически и международни науки в университета в Уоруик. Според него ключови за преодоляването на кризата са повече дискутиране на различните видове чуждестранни инвестиции, както и изместването на фокуса от установения режим на международни инвестиции, защитата и скрининга на вложенията, за да се помисли по-цялостно за създаване на политики, които да привлекат правилните инвестиции, особено в пост-коронавирусния контекст.

[[{"fid":"355462","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":368,"width":670,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Гейбриъл Сайлс-Бруге по време на икономическия форум в Делфи, Гърция

„Смятам, че трябва да се фокусираме върху един подценяван инструмент в инвестициите и това е подпомагането. Това е начин да се подходи към ситуацията по-холистично“, коментира Бруге. Той е на мнение, че така ще се постигне диференциация между различните форми на капиталови потоци и това доколко са уместни мерките за инвестиционно подпомагане. „Мисля, че това може да се съчетае с международно координирани облигации за инвеститори и да включва съдействие за имплементиране на тези мерки от развиващите се страни“, заяви още той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул