Европа пред парадокс

Европа пред парадокс

Европа пред парадокс

Комбинацията от спадове в ключови за глобалните инвестиции показатели и нуждата от повече инвестиции в Европа за излизането от кризата ни вкарват в парадокс. Така коментира кризата по време на Балканския икономически форум, който се провежда в Делфи, Гърция, Мария Мартин-Прат, директор от Генералната дирекцията по търговия към Европейската комисия. Тя отговаря за услугите, инвестициите, интелектуалната собственост и обществените поръчки.

„От една страна, имаме държави, които ни казват, че трябва да изградим наново икономиката си на базата на откритост, а други, от друга страна, казват: „Вижте, тази криза показва уязвимости“, съобщи тя и добави, че преките чуждестранни инвестиции и външната търговия бележат спад и тези новини не са добри за Европейския съюз.

Това, което търговското ведомство на ЕК иска, е да поддържа откритост на политиките за търговия и инвестиции, докато същевременно осигурява гъвкавост там, където е необходимо. „Искаме да продължим да имаме ползите, които международната търговия преодставя на икономиката ни, както и на тази на другите държави по света, но да имаме и инструменти, които да ни осигурят защита, когато видим, че определена инвестиция може да е заплаха за сигурността ни и обществения ред, както и ако забележим, че е възможно да пострадаме от нечестни практики, които могат да се случат в отделните държави“, заяви Прат. Според нея това ще изисква подробно и внимателно анализиране на веригите за доставка, кооперация със Световната търговска организация, както и придържане към изградената мрежа от търговски и инвестиционни споразумения, така че да се избягва зависимостта към определени партньори.

В панела „Глобалните инвестиции и пандемията“ участва и Крион Бътлър, директор на програмата за глобална икономика и финанси към „Чатъм Хаус“ – британска неправителствена организация за анализ и решение на важни международни въпроси. Той отбеляза, че средата на глобални инвестиции беше под интензивен натиск и преди 2020 година, преди пандемията от новия коронавирус.

[[{"fid":"355461","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":374,"width":678,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Крион Бътлър по време на икономическия форум в Делфи, Гърция

Твърдението си той подкрепи с няколко фактора – засилването на финансовите регулации, следвано от глобалната финансова криза, притесненията за рисковете на националаната сигурност, свързани с инвестициите, и повишеното напрежение в международната търговия са усложнили обстановката при глобалните инвестиции отдавна.

В дискусията се включи и д-р Гейбриъл Сайлс-Бруге, директор към катедрата по политически и международни науки в университета в Уоруик. Според него ключови за преодоляването на кризата са повече дискутиране на различните видове чуждестранни инвестиции, както и изместването на фокуса от установения режим на международни инвестиции, защитата и скрининга на вложенията, за да се помисли по-цялостно за създаване на политики, които да привлекат правилните инвестиции, особено в пост-коронавирусния контекст.

[[{"fid":"355462","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":368,"width":670,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Гейбриъл Сайлс-Бруге по време на икономическия форум в Делфи, Гърция

„Смятам, че трябва да се фокусираме върху един подценяван инструмент в инвестициите и това е подпомагането. Това е начин да се подходи към ситуацията по-холистично“, коментира Бруге. Той е на мнение, че така ще се постигне диференциация между различните форми на капиталови потоци и това доколко са уместни мерките за инвестиционно подпомагане. „Мисля, че това може да се съчетае с международно координирани облигации за инвеститори и да включва съдействие за имплементиране на тези мерки от развиващите се страни“, заяви още той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ