На прага на дългова криза - най-бедните страни в риск от фалит
Най-бедните страни в света са изправени пред рязък ръст на плащания към кредиторите си тази година, което увеличава риска да изпаднат във фалит, съобщи Световната банка.
Общо 74 страни с ниски доходи трябва да платят $35 млрд. Това е почти половината (+45%) от взетите и раздадени през 2020 г. заеми в изпълнение на антикризисни мерки.
Шри Ланка е сочена като потенциално най-застрашената от държавен фалит. По ниво на риск я следват Гана, Салвадор и Хондурас.
Светът сега е на прага на дългова криза поради факта, че по време на пандемията, най-уязвимите страни предпочетоха да вземат заеми от капиталовите пазари, вместо от международни организации, отбелязват експертите на Световната банка.
„Резкият ръст на предстоящи плащанията идва във време, когато бедните страни нямат ресурсите за това. Желанието на кредиторите да се възползват от ситуацията от самото начало увеличи риска от безразборни фалити“, коментира Дейвид Малпас, президент на организацията.
Така, настоящите дългови проблеми могат да върнат повечето страни десетилетия назад в развитието им. Единственият изход могат да бъдат само преговори със страните кредитори за облекчаване на условията и след това започване на същите преговори с частни кредитори, смятат експертите на Световната банка.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.