НАСА плаща един долар на компания да събере проби от Луната

НАСА плаща един долар на компания да събере проби от Луната

Космическата агенция на САЩ ще плати един долар на компания, за да събере проби от Луната.

В четвъртък Lunar Outpost си спечели договор с НАСА – един от общо четирите, възложени по евтината програма за събиране на лунни ресурси от страна на агенцията, предаде „Би Би Си“.

Другите печеливши кандидати са базираната в Калифорния Masten Space Systems както и японската ispace заедно с дъщерното си дружество в Европа. Компаниите ще получат пари за събирането на лунен реголит или почва с тегло между 50 и 500 грама, като заедно с тях ще предоставят визуални доказателства и други данни за събирането на пробите.

Мисията на Lunar Outpost ще бъде осъществена през 2023 година, а за нея и останалите участници в програмата ясно личи, че не средствата са водещи. Техните очаквания са за много научни ползи, като например позволението да извличат ресурси от лунната повърхност.

„Иновацията тук не е от финансова стойност, а в създаването на бизнес и правни норми за формиране на пазар на купувачи и продавачи извън пределите на Земята“, смята космическият експерт Синейд О‘Съливан. По думите ѝ НАСА създава важен прецедент със заплащането от един долар.

Компаниите ще получат средствата на три етапа, два пъти по 10% и 80%, след като агенцията потвърди, че са събрали обещаните материали.

Междувременно вчера китайският апарат „Чанъе-5“ кацна на повърхността на единствения ни естествен спътник и събра проби, които вече връща обратно към Земята.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
Шефът на "Фолксваген": На китайските производители на автомобили трябва да се позволи да избегнат митата, като инвестират в ЕС
S&P Global Ratings повиши кредитния рейтинг на Сърбия от "BB+" на "BBB-"
5 техники за израстване на екипния дух
"Живей добре като харчиш по-малко": новата стратегия на китайците за евтини алтернативи
Български учени създадоха прототип на човешка кожа за проучвания в областта на медицината и фармацията
Facebook ще ви показва още повече съдържание от акаунти, които не следвате