Навални - неуморният борец срещу корупцията, който предизвиква Путин
Харизматичен преследвач на корупцията в редиците на руския елит, Алексей Навални се наложи от десетилетие като основен опонент на Владимир Путин независимо от всички престои в затвора и зачестилите през последните години посегателства срещу здравето му. В четвъртък 44-годишният адвокат бе настанен в реанимацията на болница в Сибир, а обкръжението му твърди, че той е отровен. Самолетът, с който той пътуваше към Москва, кацна по спешност в Омск заради внезапно влошаване на здравословното му състояние.
Подчертано пренебрегван от националните медии, непредставен в парламента и нямащ право да заема изборна длъжност заради присъда за финансови измами, която нарича политически мотивирана, той все пак е най-ясно различимият глас на опозицията в Русия. Предаванията му в ЮТюб, където има близо 4 милиона последователи, са твърде популярни, а разследванията му за корупцията в елитите събират на същата платформа десетки милиони гледания - главно сред младежта. Властите редовно вземат на прицел опозиционера и неговия Фонд за борба с корупцията, създаден през 2012 г. През последните месеци фондацията бе глобявана неведнъж, офисите й бяха обискирани, а активите - замразени.
Милиони гледания
Опозиционерът вижда тук отмъщение за това, че е организирал протестно движение през лятото на 2019 г., в навечерието на избори в Москва. Вотът бе разочароващ за мнозина кандидати, подкрепяни от Кремъл. А неотдавна Алексей Навални се обяви в подкрепа на протестното движение в Хабаровск, в Далечния изток, където почти всеки ден хиляди хора излизат на демонстрации срещу ареста на бившия губернатор, смятайки го за опит да бъде неутрализиран като противник на властовата партия "Единна Русия".
През 2017 и 2018 г., в годината на последните президентски избори, Навални обедини десетки хиляди млади хора в цялата страна. Начело на своята организация той намира опора в лицето на младите - слабо място на електората на Путин и властовата партия, която нарича "партия на мошеници и крадци".
Алексей Навални предприема все по-често зрелищни акции, нападайки най-недосегаемите: подаде иск срещу главния прокурор Юрий Чайка, после срещу Владимир Путин, качи в своя блог разкрития за необявеното имущество на приближени до властта, които обвини в корупция.
Минал през членство в либералната опозиционна партия "Яблоко", от която бе изключен през 2007 г. заради националистически изяви, той неуморно оспорва легитимността на Путин. През 2007 г. адвокатът кръстоса саби с правителството - купи акции от полудържавни групировки като Роснефт и Газпром и в качеството на акционер настоя за прозрачност на сметките им. Той обаче успя да получи по-голяма известност едва по време на парламентарните избори през 2011 г., отприщили безпрецедентна протестна вълна - благодарение на своята харизма и яростни критики срещу Кремъл.
През септември 2013 г. Навални отбеляза и първия си електорален успех на общинските избори в Москва, като зае изненадващо второто място с 27 процента от гласовете, точно след тогавашния кмет, което го утвърди като водеща опозиционна фигура.
Без право да се кандидатира в избори
В началото на политическата си кариера Алексей Навални участваше и в акции с расистки оттенък като "Руския марш", но след това се отказа от националистическите си позиции.
Баща на две деца, след 2013 г. той бе обвинен по две афери за злоупотреби и получи две условни присъди, които смята за политически мотивирани и заради които му е забранено да се кандидатира на избори до 2028 г.
Властите все по-често го подлагат на административен арест за нарушения на законодателството за митингите и му налагат присъди по системно оспорвани от него като политически мотивирани дела, в които е замесен и брат му Олег, излежаващ присъда от три и половина години затвор.
Алексей Навални винаги е уверявал, че нищо не може да го спре, дори заплахите за сигурността на него самия и семейството му. "Занимавам се с политика отдавна, често съм бил арестуван. . . това е само част от живота - омаловажава ги той. - Върша работа, която харесвам, хората ме подкрепят, мнозина ми симпатизират. Как би могъл човек да е по-щастлив?"
/БТА/
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.