Най-големите рискове пред света през 2018 г.

Най-големите рискове пред света през 2018 г.

Най-големите рискове пред света през 2018 г.

"Да бъдем честни: 2018 г. не се усеща като възможно най-доброто предчувствие".

Това написаха в годишния си доклад "Top Risks" президентът на Eurasia Group в САЩ Иън Бремър и нейният председател Клиф Къпчан. 

"Да, пазарите се развиват и икономиката не е зле, но гражданите са разделени", пишат те. Според тях правителствата по света не правят много да управляват, а световният ред се променя. 

Компанията споделя какви според нея ще бъдат най-големите рискове, пред които ще бъде изправен светът през годината. От отделни личности, които създават заплахи, до глобални тенденции, нещо огромно може да се случи и то да разтърси света така, както нищо друго не го е правило от десетилетие насам.

Ето и рисковете

Китай запълва лидерския вакуум в света и го повежда, привличайки много страни. На върха на списъка е мощната и влиятелна азиатска икономика, която може да навлезе в празното пространство, възникнало в международните отношения заради поведението на САЩ. Така страната може да заеме глобалната лидерска позиция с президент Си Дзинпин, който е най-силният й лидер от Мао Дзедун насам. Бремър и Къпчан коментират, че все повече страни започват да се отбъщат към Китай, защото тя не се намесва във вътрешните дела на държавите. 

Инциденти, нападения. Анализаторите в Eurasia Group са обезпокоени, че конкретни инциденти като нападения може да предизвикат големи геополитически конфликти, както беше например след 11 септември 2001 г. Според тях има много зони по света, където грешки може да провокират сериозен международен конфликт. Най-рисковите райони са Корейския полустров, Сирия, Източна Европа и Ирак. 

Според Eurasia Group конкуренцията и конфликтите в киберпространството и разпространението на терористите на "Ислямска държава" са част от нещата, които предпоставят значителни рискове. 

Глобална Технологична студена война. Най-голямата борба в света за икономическа власт сега е центрирана в развитието на нови информационни технологии като изкуствения интелект и суперкомпютрите. САЩ и Китай ще се борят за доминация в това отношение върху пазарите в Африка, Индия, Бразилия и Европа. 

Какво се случва в Мексико? 2018 се очаква да бъде определяща година за страната, която е разтърсвана от корупция, насилие и вътрешна борба срещу гангстерските й групи и наркокартели. Всичко това е съчетано с бавен икономически растеж. Водещо опасение е, че там ще има отражение, което може да доведе до срив на Северноамериканското споразумение за свободна търговия. 

 

Отношенията САЩ-Иран. Сделката за ядрената програма с Иран ще устои до 2018 г., но след това има голяма вероятност тя да отпадне при натиск от страна на президента Доналд Тръмп срещу Сирия, Ирак, Ливан и Йемен. Освен това ще има по-задълбочена координация със Саудитска Арабия. 

Ерозията на институциите. Изборът на Тръмп за президент и вотът на Великобритания за излизане от ЕС разклатиха солидността на институциите. Тези от тях, които подкрепят и поддържат мира и просперитета на обществата като правителствата, политическите партии, съдилищата, медиите и финансовите институции, ще продължават да губят от публичното доверие, от което зависи тяхната легитимност, прогнозират от Eurasia Group. Това може да създаде токсичен популизъм в развиващите се страни и движения против статуквото в тях. Така икономиката и политиката за сигурност ще станат по-малко предвидими. 

Протекционизъм 2.0. Политиците може да бъдат накарани от гласоподавателите да направят завой към по-изравняващ подход в глобалната икономическа конкуренция и да създават работни места. Този Протекционизъм 2.0 ще бъде различен от предшественика си и вместо мита за внос и квоти, новите инструменти за избори ще включват вътрешни мерки като субсидии, финансово подпомагане и изисквания "Купувай родното". 

Великобритания. 2017 беше тежка за страната, която гласува Брекзит, но 2018 се очаква да бъде още по-тежка, с още преговори. Водещият принцип на Великобритания е "Нищо не е договорено, докато всичко не е договорено". Това може да окуражи безкрайни борби за детайлите между нея и ЕС след Брекзит. При тази несигурност може да коства поста на премиера Тереза Мей.

Политики на идентичност в Източна Азия. Става дума за ислямизма, антикитайските движения и активностите срещу други малцинства, както и засилването на национализма в Индия. Докладът посочва, че има погазване на ислямистките брожения в Индонезия и Малайзия, съпротива срещу богатите етнически китайци в Индонезия, както и преследване на бежанците от етническото малцинство рохигя в Мианмар. В Индия премиерът Нарендра Моди може да засили хинду националистката риторика преди изборите в страната следващата година. 

Сигурността на Африка. Насилието в нестабилната периферия на континета  - Мали, Южен Судан, Сомалия, може да се пренесе в сърцевината му Кот д'Ивоар, Нигерия, Кения, Етиопия. Милиции и терористи са принципни заплахи, включително "Ал Шабаб", "Ал Кайда" и други джихадистки бойци - "Ислямска държава", "Боко Харам".

Червени флагове:

Тръмп и Белият дом. През 2018 г. той може да последва ограничен брой законодателни приоритети и някои изпълнителни нареждания. Това може да предизвика криза от типа "Инциденти", която да възпламени глобален проблем. 

Еврозоната. По-близък поглед върху траекториите на индивидуалните държави в Еврозоната предполага, че регионът е подготвен за сравнително конструктивна година след изненадите на 2017 г. 

Венецуела. Президентът Мадуро навлиза в 2018 г. в сравнително неизгодно положение. Той консолидира контрола си върху инситуциите, радва се на военна подкрепа и ефективно раздели и деморализира опозицията, оставяйки я без капацитет за налагане на промяна на режима му. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ