Нов студен фронт заплашва да утежни напрежението между ЕС и Русия

Нов студен фронт заплашва да утежни напрежението между ЕС и Русия

Нов студен фронт заплашва да утежни напрежението между ЕС и Русия

Нов студен фронт може да утежни политическото напрежение между Европейския съюз и Русия в сферата на енергетиката – този път в Арктика, пише Си Ен Би Си.

В сряда ЕС представи предложения, целящи забраната на нови сондажи за находища на петрол, въглища или природен газ в  арктическия регион. От блока твърдят, че това е опит да се защити региона от по-нататъшни разрушителни последици от климатичните промени.

Русия, която е един от най-големите играчи в арктическите територии, не приема тези предложения особено радушно, като руският вицепремиер и енергиен министър Александър Новак заяви пред Си Ен Би Си, че те са политически мотивирани и безмислени.

„Останах изненадан, когато чух за тези предложения. Защо Арктика, а не Екватора? Човек би могъл да посочи редица места по света, където производството на нефт и газ да бъде забранено“, коментира той по време на  форума „Руска енергийна седмица“, който се провежда в Москва.

„Предложенията нямат никаква друга мотивация, извън политическата. Какво ни казват тези становища – че трябва да спрем да извличането на всичкия природен газ, който се произвежда в момента? Авторите на тези предложения нямат много добро разбиране за реалното състояние на нещата“, добави той.

Предложението на ЕС идва в момент, в който напрежението между Брюксел и Москва е завишено заради високите цени на природния газ в Европа.

Русия казва, че е увеличила доставките на газ, но нейните критици посочват, че тя използва износа на суровината като оръжие за постигане на политически цели, и по-специално за оказване на натиск върху Германия за ускоряване на процеса по одобряване на газопровода „Северен поток 2“. Москва отхвърля тези обвинения.

Напрежението в Арктика нараства през последните години, особено на фона на тихото разширяване на руското политическо, икономическо и военно влияние там

За разлика от Русия, ЕС е сравнително нов играч в региона и блокът сам по себе си не е член на Арктическия съвет – международен форум, който има за цел да насърчава сътрудничество, координацията и взаимодействието между арктическите държави. В него обаче членуват три страни от ЕС - Дания, Финландия и Швеция.

ЕС изглежда търси начин да увеличи ролята си в региона, като в предложението, обсъдено от Европейската комисия в сряда, се казва, че „Арктическия регион е от голямо стратегическо значение за Европейския съюз по отношение на климата, суровините и геостратегическото влияние“.

В предложението се казва още, че то цели да „засили ангажираността на ЕС“ в региона и да „допринесе за поддържането на мирен и конструктивен диалог, както и за запазване на Арктика в безопасност“. То има за цел да „направи така, че петролът, въглищата и природния газ да останат под земята“ и да „подкрепи приобщаващото и устойчиво развитие на арктическите региони в полза на техните жители и бъдещите поколения “.

Арктическият регион е изключително важен за руската икономика. Руската брегова ивица представлява 53% от бреговата ивица на Северния ледовит океан, а населението на страната в региона е приблизително 2 млн. души - около половината от хората, живеещи в Арктика, сочат данни на Арктическия институт, център за циркулярни изследвания на сигурността.

„Арктикът е двигателят на икономическия растеж. Регионът е отговорен за около 10% от нашия брутен вътрешен продукт и 20% от износа ни“, коментира през юни руският министър за развитието на Далечния изток и Арктика Алексей Чекунков.

Устойчивостта е ключов въпрос за региона, който е силно засегнат от изменението на климата.  Арктика се затопля с темпо, което е около два пъти по-голямо от средното за света, казват от Норвежкия полярен институт. Оттам предупреждават, че „значителното затопляне в региона води до продължаваща загуба на морски лед, топене на ледници и на ледената шапка на Гренландия“ – развития, които носят със себе си драстични последици за хората и природата в региона и света.

Новак постави под въпрос дали предложението на ЕС ще означава,  че хората, живеещи и работещи в регион, ще трябва да се преместят.

„В арктическия регион на Русия живеят много хора. Има много селища и общности. Какво трябва да разберем от тези изявления – че трябва да сложим край на всички човешки дейности и на обитаването на тези региони?“, пита той.

Новак също така отбеляза, че предложението на ЕС не засяга само Русия, но и САЩ, Канада, Исландия и Норвегия, които също разполагат с територии в региона.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ