Ехо от Нормандия: На Макрон се падна да защитава следвоенния международен ред

Ехо от Нормандия: На Макрон се падна да защитава следвоенния международен ред

Седемдесет и пет години след десанта в Нормандия американският президент Доналд Тръмп, който поставя под съмнение съюзите на САЩ по света, включително със страни, сражавали се заедно с Америка при дебаркирането на френския бряг през 1944 г., обеща да бъде верен на приятелствата, "изковани в разгара на битката, изпитани в трудностите на войната и доказани в благословията на мира", пише в. "Ню Йорк таймс", цитиран от БТА.

Това беше единственият път, когато Тръмп спомена важността на атлантическия съюз в речта си, в която обърна внимание на службата на американските ветерани, участвали в десанта в Нормандия, при който 10 000 войници жертваха себе си и отвориха пътя за освобождението на Европа, пише вестникът.

Тръмп разказа истории за героизъм и страдание. Той заяви, че ветераните не само са победили нацистката тирания, но са изградили американския век.

В думите му имаше известно противоречие: президент, който очерня Европейския съюз и обвинява НАТО, че използва американските данъкоплатци, възхваляваше съюзническа военна кампания, представлявала вероятно най-голямата демонстрация на ангажимента на Америка за свободна и мирна Европа, коментира американското издание.

Тръмп не каза почти нищо за това как вижда ролята на Америка в света или нейните отношения с днешна Европа, в която многостранните институции, изградени от САЩ и техните съюзници след Втората световна война с цел да бъдат предотвратени бъдещи войни, са подкопавани от надигащи се популисти - от Великобритания до Полша.

На френския президент Еманюел Макрон се падна да защитава следвоенния международен ред. Той благодари на САЩ за тяхната жертва през войната и удостои няколко ветерани с ордена на Почетния легион, а после отбеляза значението на институциите, създадени с помощта на Америка, посочва "Ню Йорк таймс".

Възпоменателните церемонии по случай годишнината от десанта в Нормандия бяха повод за САЩ и Франция да покажат своето приятелство. Президентите на двете страни обаче бяха принудени да признаят различията си по важни въпроси, отбелязва британският в. "Индипендънт".

Макрон похвали международните институции и призова Тръмп да прегърне "всеобщите ценности". Френският президент каза на своя американски колега, че САЩ са най-велики, когато се бият за всеобщите ценности. Тръмп похвали речта на Макрон и двамата дори за кратко се прегърнаха, но по-късно при двустранната им среща между тях личеше напрежение, изтъква изданието.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ