ООН иска мораториум върху изкуствения интелект, нарушаващ човешките права

ООН иска мораториум върху изкуствения интелект, нарушаващ човешките права

Шефът на ООН по човешките права призова за мораториум върху използването на технологии с изкуствени интелект, които излагат на риск човешките права, включително системи за сканиране на лица, които проследяват хората в обществени пространства, предаде „Асошиейтед Прес“.

Мишел Бачелет, върховен комисар по правата на човека в международната организация, каза, че страните трябва изрично да забранят приложенията за изкуствен интелект, които не са в съответствие с международното законодателство за правата на човека.

Приложенията, които трябва да бъдат забранени, включват правителствени системи за „социално оценяване“, които преценяват хората въз основа на тяхното поведение и определени инструменти, базирани на AI, категоризиращи хората в групи, например по етническа принадлежност или пол.

Изкуственият интелект може да е добра сила, но може да има и „негативни, дори катастрофални ефекти, ако се използва без достатъчно внимание върху това как влияе върху правата на човека“, става ясно от изявление на Бачелет.

Коментарите ѝ идват с нов доклад на ООН, който изследва как държавите и предприятията прилагат системи за AI, които засягат живота и поминъка на хората, без да създават подходящи предпазни мерки за предотвратяване на дискриминацията и други вреди.

Върховният комисар не призова за категорична забрана на технологията за разпознаване на лица, но коментира, че правителствата трябва да спрат сканирането на хора в реално време, поне докато не покажат, че технологията не е дискриминираща.

Държави не се споменават поименно в доклада, но Китай например е сред онези, които внедриха технология за разпознаване на лица, особено като част от наблюденията в западния регион Синдзян, населен от малцинства на уйгурите.

Докладът изразява предпазливост относно инструментите, които опитват да изведат емоционалните и психичните състояние на хората, като анализират техните изражения на лицето или движения на тялото.

Кой взема мерки?

Европейските регулатори вече предприемат стъпки за овладяване на най-рисковите приложения за изкуствен интелект. Предложение регламенти, очертани от служители на Европейския съюз тази година, биха забранили някои употреби на изкуствен интелект, като например при сканиране на черти на лицето в реално време, докато други, които могат да застрашат безопасността и правата на хората, са силно контролирани.

Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън също изрази опасенията си. Новосъздадена група, наречена Съвет по търговия и технологии и ръководена съвместно от американски и европейски длъжностни лица, се опитва да си сътрудничи при разработването на споделени правила за AI и други технологични политики.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ