Плановете за възстановяване - спасителна мрежа и за бедните страни

Плановете за възстановяване - спасителна мрежа и за бедните страни

Плановете за възстановяване - спасителна мрежа и за бедните страни

Паричните преводи към развиващите се страни са намалели, но с малко, благодарение на възстановителните планове на правителствата на развитите държави за преодоляване на последиците от пандемията, съобщи Световната банка, цитирана от Франс прес. Тези трансфери са жизненоважен финансов ресурс за бедните страни. Положението обаче се различава в отделните региони.

"Въпреки КОВИД-19 потоците от парични преводи са останали устойчиви през 2020 година, като спадът им е по-слаб от очакваното", посочва банката в комюнике, пише БТА.

Трансферите към страни с ниски и средни доходи са достигнали 540 долара през 2020 година - само с 1,6 на сто по-малко от изпратените през 2019 година 548 милиарда долара. Това е много по-малко от очаквания през октомври спад от 7 на сто.

Световната банка отбелязва също така, че намалението на паричните преводи през 2020 година е било по-малко в сравнение със спада през световната финансова криза през 2009 година (-4,8 на сто). То е било и много по-малко от спада на потоците от преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) към страните с ниски и средни доходи, които с изключение на Китай, са намалели с над 30 процента през 2020 година, изтъква Световната банка. Институцията изтъква, че реалният обем на изпратените средства, включващ официалните и неофициални трансфери, е по-голям от официално обявените данни макар че мащабите на отражението от коронавируса върху неформалните потоци не са ясни.

Паричните трансфери са се увеличили в Латинска Америка и Карибите (6,5 на сто), в Южна Азия (5,2 на сто), в Близкия изток и в Северна Африка (2,3 на сто).
Те обаче са намалели в Източна и Тихоокеанска Азия (-7,9 на сто) и в Африка южно от Сахара (-12,5 на сто). Последното се дължи на намаляването на изпращаните в Нигерия средства с цели 28 процента, отбелязва Световната банка.

С покачването на световния растеж, очаквано през 2021 и 2022 година, паричните трансфери към страните с ниски и средни доходи се очаква да нараснат с 2,6 процента тази година до 553 милиарда долара и с 2,2 процента догодина до 565 милиарда долара. Все пак тази перспектива е обгърната от известна несигурност, тъй като пандемията все още не е под контрол в много големи развиващи се икономики, подчертава банката.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ