Първият президент на Facebook: Социалната мрежа се възползва от уязвимостта на хората

Първият президент на Facebook: Социалната мрежа се възползва от уязвимостта на хората

Facebook прихвана целия свят и може да използва това, за да съсипва живота на хората. Това заяви първия президент на компанията Шон Паркър в интервю за Майк Алън от Axios.com, цитирано от "Индипендънт" онлайн.

Паркър, чиято роля е драматизирана във филма "Социалната мрежа", разкива няколко "тайни", по думите му, начина, чрез които сайтът е успял да накара хората да го използват непрекъснато толкова години наред и да се интересуват от съдържанието в него.

Паркър помага да се създаде социалната мрежа и днес чувства, че трябва да алармира за триковете, която тя е използвала, за да продължава да държи хората ангажирани с нея, посочва "Индипендънт". Той коментира какво според него причинява Facebook на обществото. 

По думите му социалната мрежа е създала специални начини да подсигурява хората да я предпочитат пред реалния си личен живот, дори без да го осъзнават. Той казва, че някои потребители  може да се опитват и да се съпротивляват, оттегляйки се от сайта, но Facebook има специални трикове, с които да ги задържи. 

"Когато Facebook потръгваше, имаше едни хора, които идваха при мен и ми казваха "Аз не съм в социална мрежа", а аз им отговарях "Добре. Но да знаеш, че ще бъдеш", казва той. После те му казвали "Не, не, не. Аз ценя моите отношения с хората в реалния живот. Ценя момента. Ценя присъствието. Ценя интимността", а той им казвал "Ще ви пипнем накрая". 

Паркър споделя, че по онова време всъщност не е разбирал съвсем добре последствията от това свое убеждение - че всички трябва и в крайна сметка ще се присъединят към социалните мрежи. "Това буквално променя връзката на човека с обществото, връзките на хората един с друг", казва той, посочвайки, че мобилното приложение Facebook може да променя начина, по който работи умът на потребителите. 

"Само Господ знае какво причинява то на мозъците на нашите деца", казва той. 

Начините, чрез които Facebook държи хората привлечени, включват няколко неща, които потребителите използват всеки ден, посочва още Паркър, който е сред първите, работили по развиването на мрежата. Тези похвати са изградени, за да подсигуряват поддържането на потребителите щастливи и въодушевени от социалната мрежа, казва той.

"Мисловният процес, който беше използван, за да се разработват тези приложения, Facebook от които беше първото... беше за "как да използваме колкото се може повече от времето на хората и съзнателното им внимание", казва Паркър. 

"И това означаваше, че ние трябваше един вид да дадем на хората малко допаминова доза от време навреме - като някой е харесал или коментирал тяхна снимка или публикация, или каквото и да е. И това щеше да ги накара да публикуват още съдържание и да ги "зариби" за все повече лайкове и коментари". 

Паркър описва процеса като "примка на обратната връзка на социално валидиране". Това означава по думите му, че колкото повече време се прекарва във Facebook, толкова повече хората ще имат нужда от това валидиране - което пък ще ги накара да прекарват повече от времето си в социалната мрежа и да качват още повече и повече материали в сайта. 

Според него въвеждането на този процес е съзнателно решение в началото на създаването на приложението и развитието на уебсайта. 

"Изобратетателите, създателите - това сме аз, Марк, Кевин Систром от Instagram, всички тези хора - те разбираха това съзнателно. И го направихме въпреки всичко", казва Паркър, който напуска технологичната индустрия след като е заловен от полиция с притежание на кокаин и подава оставка от Facebook заради неодобрение към него от инвеститори. Днес Паркър ръководи собствена бизнес група, която се опитва да разработи лечения за рак.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ