Путин разпореди да се търсят начини за извършване на плащанията от неприятелските държави

Путин разпореди да се търсят начини за извършване на плащанията от неприятелските държави

Путин разпореди да се търсят начини за извършване на плащанията от неприятелските държави

Руският президент Владимир Путин разпореди да се създаде работна група, която да е отговорна за международните плащания, с основна задача да определи условията за транзакциите с неприятелски държави, съобщава Ройтерс.

През март той заяви, че Русия – най-големият производител на природен газ в света, ще изисква от държавите в т.нар. „неприятелски списък“ да плащат за горивото в рубли, като си отворят сметки в Газпромбанк. Плащането се извършва, като първо се направи превод в сметката в евро или долари, които впоследствие се конвертират в рубли.

България и Полша отказаха да приемат този вариант и Газпром прекъсна подаването на газ към тях миналия месец. От Кремъл се заканиха, че това ще се случи на всяка друга държава от списъка, която отказва да спазва условията за плащане.

Работната група ще трябва да създаде „инфраструктура (механизъм бел.р.) за международни плащания, включително в руски рубли, с търговски партньори от чужди държави и територии, които извършват неприятелски действия срещу Русия“, се казва в заповедта.

Тя също ще разгледа и условията за плащане в рубли и други национални валути с приятелски държави, които ще включват Китай и Индия, макар и те да не са посочени в документа.

Групата, която ще бъде водена от съветника на президента Максим Орешкин и включва висши служители като управителя на Централната банка на Русия Елвира Набиулина, има задача да предприеме мерки за намаляване на рисковете, свързани със замразяването на почти половината от чуждестранните руски резерви, които са на стойност 640 млрд. долара.

Западните страни наложиха широкообхватни санкции срещу Русия заради нападението ѝ над Украйна на 24 февруари. Русия наложи контрасанкции за „неприятелските“ държави, включително САЩ, Канада, Великобритания и членките на ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ