Расте рискът от военен конфликт между Русия и Европа

Расте рискът от военен конфликт между Русия и Европа

Подкопаването на споразуменията за оръжеен контрол, разполагането на нови оръжейни системи и напрежението около военните учения по границите увеличават риска от военен сблъсък между Европа и Русия, предупреждава годишният Мюнхенски доклад за сигурността, цитиран от Ройтерс.

Документът, който носи заглавието „До ръба - и обратно", акцентира върху растящия натиск за ядрено разоръжаване като Договора за унищожаване на ракетите със среден обсег и притесненията за сигурността в Източна и Централна Европа.

НАТО настоява, че не иска нова надпревара в ядреното въоръжаване с Русия, но настоящата ситуация може да доведе до „по-нататъшно влошаване на сигурността в Европа“, пише в доклада, който официално ще бъде публикуван следващият четвъртък, преди началото на Мюнхенска конференция по сигурността.

„Предвид ужасните обстоятелства, всяко погрешна оценка или недоразумение може да доведе до непреднамерен военен сблъсък“, твърдят авторите на документа.

Около 500 високопоставени политически и военни лидери от Европа, Африка, САЩ, Русия и Персийски залив ще обсъдят предизвикателствата пред сигурността на срещата в Мюнхен, която ще се проведе между 16 и 18 февруари.

В доклада се подчертава, че конфликтът в Украйна е една от най-големите пречки пред деескалиране на напрежението между Русия и Запада, и че решението на САЩ да достави оръжия на Украйна ще затвърди този проблем.

Документът акцентира върху незавидната позиция на държавите в Източна Европа, които са притиснати между Европейския съюз и НАТО, от една страна, и Русия, от друга, в момент, когато политиката за Източното партньорство на ЕС отслабне и НАТО няма да приема нови членове в близкото бъдеще.

Някои държави членки на ЕС, като Унгария и Полша, изразяват скептични настроения към по-нататъшната интеграция в блока. Германия, която обикновено е водеща сила зад напредъка на европейската интеграция, до голяма степен отсъстваше от дебата заради правителствената криза в страната.

Докладът обаче посочва, че не всички новини са лоши, като акцентира върху икономически растеж и позитивното обществено мнение по отношение на европейската икономика. Като позитивна новина се посочва и засилването на военното сътрудничество по източния фланг на НАТО и решението на Франция и Германия да работят съвместно по ново поколение бойни изтребители.

„Следващата година ще покаже дали опитите за намиране на компромис и амбициозните предложения за реформи ще доведат до реални действия и решения, които да запълнят пукнатините в ЕС“, обобщават в заключение авторите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ