Разобличителят на Cambridge Analytica с нови разкрития за изборите в САЩ
Разобличителят на скандала с „Кеймбридж аналитка“(Cambridge Analytica) Кристофър Уайли заяви, че канадската компания „Агрегат Ай Кю“(AggregateIQ) е работила върху софтуер, носещ името „Рипън“(Ripon), използван за идентифициране на републикански гласоподаватели преди президентските избори в САЩ, които се проведоха през 2016 г., предаде „Ройтерс“.
Уайли, който е бивш служител на британската анализаторската компания „Кеймбридж Аналитика", обясни по-рано как компанията е използвала потребителска информация от „Фейсбук“, за да помогне за президентската победата на Доналд Тръмп.
Софтуерът „Рипън“, кръстен на едноименния град, в който през 1854 г. е основана Републиканската партия, е позволил на екипa на предизборната кампания на Доналд Тръмп да подбира данни за конкретни гласоподавателите и да ги агитира, да управлява набирането на средства и да провежда проучвания сред избирателите.
„Има съществени доказателства, достъпни в публичното информационно пространство, че „Агрегат Ай Кю“ наистина са създали софтуерът, известен като „Рипън“, който използвал алгоритмите, получени от изтеклите данни от „Фейсбук”, заяви Уайли пред Комисията по цифровите технологии, културата, медиите и спорта към британския парламент.
От „Агрегат Ай Кю“ заявиха пред „Ройтерс“ на 24 март, че никога не са сключвали договор с компания „Кеймбридж Аналитика" и че работят в пълно съответствие с всички законови рамки и регулаторни изисквания.
„Кеймбридж аналитка“ от своя страна заяви, че не е споделял потребителски данни от „Фейсбук“ с „Агрегат Ай Кю“ и че не е имала контакт с канадската фирма от декември 2015 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.