Румъния, категорично: Исканията за изтегляне на силите на НАТО са неуместни

Румъния, категорично: Исканията за изтегляне на силите на НАТО са неуместни

Румъния отхвърля като неуместни и лишени от всякакво основание изявленията на руското външно министерство за военното присъствие по Източния фланг на НАТО. Това заяви в официална позиция румънското МВнР, разпространена днес след като стана ясно, че Москва поставя условия за изтегляне на силите на НАТО от Румъния и България. 

"Букурещ напомня, че присъствието на НАТО в съюзническите държави е строго отбранителна реакция на все по-агресивното поведение на Русия в Източното съседство, най-вече след 2014 г., когато украинската територия Крим бе незаконно окупирана. Това поведение продължава да се засилва сега, въпреки опитите на НАТО да се ангажира в конструктивен диалог", отбелязва в позицията румънското МВнР, цитирана от румънската държавна информационна агенция Аджерпрес и БТА.

По-рано румънският президент Клаус Йоханис съобщи, че свиква Върховния съвет за национална отбрана заради ситуацията със сигурността в зоната по Източния фланг на НАТО. 

През декември м.г. Русия поиска юридически обвързващи гаранции от НАТО да спре разширяването си и да се върне в границите си от 1997 г. Днес руското външно министерство уточни в публикация на официалната си интернет страница, че тъй като България и Румъния не са били членки на НАТО към 1997 г., искането на Русия към алианса да изтегли чуждестранните сили, техника и въоръжения, засяга и тези две страни. Според обясненията към тази публикация, тя съдържа отговори на въпроси, зададени преди пресконференция на външния министър на Русия Сергей Лавров на 14 ноември, на които не е било отговорено по време на самия брифинг. Темата, засягаща позицията спрямо България и Румъния е в отговор на въпрос, зададен от кореспондента на БНР в Москва. Прави впечатление, че именно това уточнение се появява в сайта на руското МВнР в деня, в който се проведе пореден кръг преговори между американският държавен секретар Антъни Блинкън и руският външен министър Сергей Лавров в Женева.     

Припомняме, че искането на Русия НАТО "да се върне към границите си от 1997 г."  вече бе категорично отхвърлено като неприемливо от страна на Северноатлантическия алианс както публично, така и в рамките на диалога НАТО-Русия и САЩ-Русия. Подобно искане е неприемливо и не може да бъде предмет на преговори, посочва отново и румънското МВнР в днешната си позиция.

"Заедно със своите съюзници Румъния ще продължи да подкрепя твърдо, с аргументи, основаващи се на развитието на ситуацията със сигурността в Източното съседство, важността на укрепването на Източния фланг. В този смисъл румънските власти приветстваха неотдавнашните изявления на САЩ и Франция за намерението за разполагане на военни сили в Румъния в рамките на позицията за възпиране и съюзническа отбрана.

В същото време Румъния изразява надежда, че откритият процес на диалог с Руската федерация в този период ще продължи и ще доведе до деескалация на ситуацията в полза на цялото евроатлантическо пространство", гласи още официалната позиция на румънското МВнР.

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Първият американски папа: Кардинал Робърт Превост заема Светия престол с името Лъв XIV
Индия и Пакистан са провели най-голямата въздушна битка в историята на съвременната авиация
Великобритания може стане първата страна, подписала търговско споразумение със САЩ след митата на Тръмп
Държавата ще продава имоти, за да строи училища и детски градини
Бил Гейтс обяви план да дари „почти цялото“ си състояние и да закрие фондацията си
Полша се отказа да иска репарации от Германия за щети от Втората световна война
Нови 60 000 документа разкриват изненадващи факти за убийството на брата на президента Кенеди
Ефективният лидер не винаги е амбициозен