САЩ поеха ангажимент да намалят наполовина парниковите си емисии до 2030 г.
Администрацията на американския президент Джо Байдън пое ангажимента да намали парниковите емисии на САЩ с 50-52 процента до 2030 г. спрямо нивата от 2005-а, предаде Ройтерс. От Вашингтон се надяват, че тази нова цел ще накара другите страни, които имат голям принос за глобалното затопляне, да бъдат по-амбициозни в борбата с климатичните промени.
Целта ще бъде представена в началото на организираната от Байдън двудневна среща на върха за климата, която ще се проведе онлайн. Тя идва на фона на усилията на САЩ да си върнат водещата роля в борбата с климатичните промени, след като бившият президент Доналд Тръмп изтегли страната от международните усилия за намаляване на парниковите емисии.
Новата цел също така играе важна роля в в по-широкия план на Байдън за пълна декарбонизация на американската икономика до 2050 година. Според президента тази инициатива може да създаде милиони високоплатени работни места, макар че мнозина републиканци я критикуват като вредна за икономиката.
Очаква се планираното намаляване на емисиите да дойде от електроцентрали, автомобили и други икономически сектори, но Белият дом не заложи индивидуални цели за отделните браншове.
„Това е цел, която е поставена пред цялата икономика. Ще има много начини за нейното постигане“, коментира представител на администрацията пред репортери.
Целите пред отделните сектори ще бъдат представени на по-късен етап през тази година.
Начинът, по който САЩ възнамеряват да постигнат своите климатични цели, ще бъде от решаващо значение за затвърждаването на доверието в страната по отношение на борбата с глобалното затопляне, тъй като все още съществуват опасения, че ангажиментите на Съединените щати към чистата енергия може да се изместят драстично при следващи промени в Белия дом.
Представеният наскоро от Байдън инфраструктурен план за 2 трлн. долара съдържа множество мерки, които биха могли да помогнат за реализирането на новата цел за климата, включително постигането на нулеви емисии в енергийния сектор до 2035 г. и мерки за електрифициране на автомобилния парк.
Мерките обаче трябва първо да бъдат приети от Конгреса, преди да станат реалност.
Администрация на Байдън е подложена на силен натиск от екологични групи, някои лидери на корпорации, генералния секретар на ООН и чуждестранните правителства да си постави за цел намаляване на емисиите на САЩ с поне 50% през това десетилетие.
Световните лидери имат за цел да ограничат повишаването на температурата на планетата до около 1,5 градуса по Целзий над рединдустриалните нива – праг, който според учените може да помогне за избягване на най-лошите ефекти от глобалното затопляне.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.