Си и Байдън си размениха предупреждения за Тайван
Президентът на САЩ Джо Байдън изрази пред китайския си колега Си Цзинпин своите безпокойства за ситуацията с човешките права в страната му и предупредил Китай да не прави "едностранен опит" за промяна на статута на Тайван, предаде Франс прес, като се позова на Белия дом.
Комюникето бе публикувано след видеоконферентна среща между лидерите на двете най-големи световни сили. Разговорите им продължиха повече от три часа, отбелязва Ройтерс.
Белият дом съобщи, че Байдън изразил своите "безпокойства относно практиките (на Пекин) в Синцзян, Тибет и Хонконг, и за човешките права като цяло". Съединените щати остават верни на принципа за "единен Китай", но "се противопоставят твърдо" на всеки "едностранен (опит) за промяна на статуквото или за подкопаване на мира и стабилността в Тайванския проток", дал да се разбере той.
Китайският президент от своя страна предупредил американския си колега "да не си играе с огъня", като работи за независимостта на Тайван, предаде Франс прес, като се позова на министерството на външните работи на Китай.
"Тайванските власти на няколко пъти опитаха да (придобият) независимост (с помощта на САЩ), а някои в Съединените щати се опитват да използват Тайван, за да контролират Китай", констатирал Си Цзинпин. Той подчертал, че "това е една много опасна тенденция" и предупредил Байдън "да не си играе с огъня".
Китай ще бъде принуден да предприеме "решителни мерки", ако "тайванските сепаратистки сили", преминат една "червена линия", заявил Си Цзинпин, цитиран от Ройтерс.
Комунистически Китай смята самоуправляващия се демократичен остров за своя отцепила се провинция. Той си е поставил за цел да възстанови своя контрол върху Тайван, при необходимост - със сила, отбелязва Ройтерс.
В същото време американският и китайският президент обещаха да работят заедно по въпросите на енергетиката и климата и подчертаха отговорността си пред света да бъде избегнат конфликт.
"Струва ми се, че като лидери на Китай и Съединените щати ние имаме отговорност да гарантираме, че надпреварата между нашите страни няма де премине в конфликт, било то умишлено или неволно", каза Байдън в началото на разговора. И добави: "Просто естествена, открита конкуренция."
"Като двете най-големи икономики в света и постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, Китай и САЩ трябва да увеличат комуникацията и сътрудничеството" помежду си, отчете Си Цзинпин.
Земята е достатъчно голяма за развитието и на Китай, и на САЩ, изтъкнал след това Си Цзинпин, цитиран от китайското министерство на външните работи. Затова, добавил той, двете световни сили не трябва да играят игри с нулев резултат, предава БТА.
Си и Байдън обсъдили "стратегически, фундаментални въпроси", съобщи китайската държавна информационна агенция Синхуа. Тя определи разговорите им като "откровени, конструктивни, по същество и плодотворни".
Американският и китайският президент разговаряха дълго тази нощ, но не уредиха никой от споровете между страните си, отбелязва АФП.
Виртуалната среща се състоя в момент, когато Си Цзинпин не спира да засилва хватката си върху властта в Китай. Миналата седмица, на пленум на управляващата Китайска комунистическа партия бе приета резолюция, призоваваща "партията, армията и целия (китайски) народ да се обединят по-плътно около Централния комитет (на ККП)" начело със Си Цзинпин.
Американският президент, изправен пред дълбоки политически разделения и мъчещ се да изведе Съединените щати от коронавирусната епидемия, спомена вчера Китай, подписвайки закона за гигантски инфраструктурни инвестиции, замислен да помогне на САЩ да "спечелят надпреварата" на 21-и век. "Никога, никога не е добра идея да залагаш срещу американския народ", повтори в края на своята реч той една от любимите си фрази.
Си поздрави Байдън като "стар приятел" и тонът на встъпителните изявления и на двамата бе сърдечен. Те се познават от времето, когато бяха вицепрезиденти, отбелязва Асошиейтед прес.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.