Френската сметна палата проверява как се харчат даренията за реставрацията на Нотр Дам
Рядко строителен обект се проучва толкова подробно, колкото реставриращата се катедрала Нотр Дам. След многобройни парламентарни изслушвания и доклади френската Сметна палата се заинтересува от реконструкцията. В центъра на вниманието на ведомството е ситуацията в катедралата в навечерието на пожара, както и как се използват дарените за реставрацията 825 милиона евро, отбелязва френското издание Le Figaro.
Година и половина след пожара, унищожил покрива, шпила и тавана от XIX век, причините за него все още не са известни, припомня вестникът. Според първите резултати от текущото разследване, получени през лятото на 2019 г., палежът най-вероятно не е умишлен, а резултат от късо съединение или лошо загасен фас. Неадекватната поддръжка на електрическите инсталации и поредица от човешки грешки са влошили ситуацията. Известно е например, че броят на пожарникарите на паметника на културата е намален наполовина и денонощното наблюдение е отменено.
„Не разбираме защо Министерството на културата не започва административно разследване. Разследването ще помогне да се разберат "заплетените" задължения на държавата, службата за защита на националните паметници и духовенството, а също така ще позволи на държавата да извлече уроци, като се има предвид, че тя отговаря за още 86 катедрали“, каза Пиер Московичи, председател на Сметната палата, по време на представянето на доклада за опазването и възстановяването на Нотр Дам.
Служителите на Сметната палата са заинтересувани и от друга деликатна тема: използването на дарените средства за възстановяването на храма. Както припомня изданието, близо 338 хиляди лица и компании от 140 държави дариха 825 милиона евро за реконструкцията на една от найизвестните катедрали в света. Някои фондации са използвали до половин милион евро от получените средства за административни разходи. Сред тях е правителствена агенция, създадена за централизиране на операциите по възстановяване на катедралата Нотр Дам.
Както обяснява вестникът, годишният бюджет на институцията, създаден под егидата на Министерството на културата, възлиза на около 5 милиона евро, а месечната заплата на нейния ръководител генерал Жоржелин е 6 хиляди евро. Всичко това се покрива от донорски вноски.
„Не съм сигурен, че донорите знаят за това“, коментира Пиер Московичи. Камарата предложи да финансира работата на институцията чрез безвъзмездна финансова помощ, „особено след като една четвърт от нейния персонал е ангажиран в проекти, които са слабо свързани с възстановителните работи“.
Според изданието ръководителят на институцията генерал Жоржелин не е искал да говори нито за доклада, нито за работата на неговата организация.
Министерството на културата от своя страна отбеляза, че „дарители са внесли пари за възстановяването на катедралата, което е целта на държавната институция“. По този начин не може да става въпрос за издаване на безвъзмездна помощ от министерството за работата на институцията, отбелязва Le Figaro.
Освен това представители на министерството отказват да отговорят на въпроса за заповедта за започване на ново административно разследване на инцидента в катедралата, като отбелязват, че вече участват в продължаващото съдебно разследване. Независимо от това „ефектът Нотр Дам“ все още оказва влияние върху Министерството на културата, принуждавайки го да увеличи разходите за възстановяване и охрана на катедралите до 80 милиона евро за 2 години, което е два пъти повече от сумата, изразходвана за тези нужди по-рано.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.