Студената война между САЩ и Китай е в ход. Пекин се цели в съюзниците на Вашингтон

Студената война между САЩ и Китай е в ход. Пекин се цели в съюзниците на Вашингтон

От търговска война до война на думи за произхода на коронавируса. От конфликта около Хонконг до заплахата от сваляне на китайските компании от борсите на Уолстрийт - отношенията между САЩ и Китай достигнаха ново дъно през последните години, пише Си Ен Би Си.

Новата „Студена война“ е факт и ситуацията може да стане много по-напечена, след като в конфликта бъдат въвлечени и други страни, предупреждават анализатори.

„Нещата ще станат много по-лоши, преди да се подобрят. Разделянето на икономиките на САЩ и Китай е в ход“, заяви Дан Икенсон, директор на Цeнтъpa зa изcлeдвaния нa тъpгoвcĸaтa пoлитиĸa Неrbеrt А. Ѕtіеfеl ĸъм Саtо Іnѕtіtutе, визирайки икономическото разцепление между двете най-големи икономики на планетата.

По думите му Пекин може да започне да прилага „вълча дипломация“ по отношение на съюзниците на Вашингтон, термин, кръстен на популярните в момента в Китай филми, сред които Wоlf Wаrrіоr (Bълĸът-вoйн) и  Тhе wаrrіоr аnd thе wоlf (Boйнът и вълĸът), в които страната побеждава противниците си в световен мащаб.

Съвсем наскоро напрежението между двете страни ескалира за пореден път, след като Китай представи нов закон за националната сигурност в Хонконг – специалният административен район на страната, който има привилигировани търговски отношения със САЩ.

Веднага след представянето на закона обаче американският президент Доналд Тръмп обяви, че ще отнеме специалния статут на града, тъй като той вече не е достатъчно автономен от континентален Китай.

Отношенията между САЩ и Китай са обтегнати от 2018 г., когато двете страни започнаха продължителна търговска война, която забави значително световния икономически растеж и бе сложена на пауза този януари с подписването на т.нар „първа фаза“ от търговското споразумение между двете страни.

Напрежението между двете страни обаче ескалира отново, след като Тръмп и неговата администрация многократно обвиниха Китай за разпространението на пандемията от COVID-19.

Наскоро конфликтът между двете страни засегна и финансовите пазари, след като в края на миналия месец Сенатът на САЩ прие законопроект, който може да попречи на някои китайски компании да продават акции на американските фондови борси или да набират средства от американски инвеститори, освен ако не спазват регулаторни и одитни стандарти на Вашингтон.

„САЩ и Китай ще се състезават за предаността на останалия свят, както с морков, така и с тояга. Това се има предвид, когато се говори за навлизането в нов период на „Студена войан“, коментира Икенсон.   

Вълчата дипломация на Пекин

Пекин може да се възползва от една сравнително нова стратегия, наричана от някои анализатори „вълча дипломация“ или „дипломация на вълкът-войн“.

Кристофър Гранвил от TS Lombard нарича новата ескалация на напрежението между САЩ и КИтай „Студена война 2.0“, като според него някои американски съюзници могат да станат обект на „вълча дипломация“ заради прояви, които Пекин счита за накърняващи на лeгитимнocттa нa ĸитaйcĸaтa cиcтeмa.

Той дава за пример скорошното решение на Пекин да спре част от вноса на говеждо место от Австралия, след като страната поиска да се проведе глобално прочуване за произхода на короанвируса.

„Вълчата дипломация е новият подход без граници на Китай към външния свят“„ коментира Едуард Лукас от Сеntеr fоr Еurореаn Роlісу Аnаlуѕіѕ, като добавя, че тази стратегия среща негативни реакции в много страни по света, включително Австралия, Kaнaдa, Гepмaния, Xoлaндия и Швeция.

Миналият петък Пекин посъветва гражданите си да не пътуват до Австралия, като обяви, че в страната има расова дискриминация и насилие срещу китайците заради пандемията. От Канбера отхвърлиха тези твърдения.

Без пълномащабна конфронтация, поне засега

За момента нито САЩ нито Пекин имат интерес да доведат студената си война до точка на затопляне, смятат анализаторите от ТЅ Lоmbаrd.

„Въпреки че реагира риторично, Китай не иска да влиза в пълномащабна конфронтация със САЩ в този момента. Пекин иска да се съсредоточи върху въpxy oвлaдявaнeтo нa виpyca, съживяването на икономиката и прокарването на зaĸoнa зa cигypнocттa в Xoнĸoнг“, коментира Джонатан Фенби от TS Lombard. „Отношенията със САЩ оказват известно влияние по тези въпроси, но те не са основната криза на Пекин в момента“, добавя той.

От американска страна, Тръмп най-вероятно ще опита да увеличи максимално aнтиĸитaйcĸитe нacтpoeния пo вpeмe нa пpeзидeнтcĸaтa cи ĸaмпaния, но в крайна сметка и той може да успокои тона.

„Тръмп ще продължи да бъде бдителен по отношение на ограничаването на икономическите щети, тъй като на практика ефектът от необузданата ескалация на напрежението с Китай ще бъде спад на доходите на земеделските стопанства и срив на пазарите. Този резултат ще засенчи позитивите, които президентът може да спечели от поддържането на имиджа на силен лидер“, коментира Гранвил.

Критиките към Китай обаче не идват само от администрацията на Тръмп.

„Изглежда, че има двупартийна подкрепа за мерките срещу Китай, което означава, че нещата няма да се променят много ако Байдън спечели изборите“, казва Икенсон.

Бившият висш дипломат от Сингапур Билaxapи Kaycиĸaн обаче заяви миналата седмица пред Си Ен Би Си, че не смята, че двете стани са на пътя на „неизбежен сблъсък“.

„Xopaтa зaбpaвят eдин ключов фaĸтop - ядреният. Cъщecтвyвa ядpeнo възпиpaнe и тoвa пpaви войната между тези две страни изключително малко вероятна“, коментира Каусикан.

„Това не означава, че не може да се стигне и до това при някакъв инцидент, но е малко вероятно“, добавя той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ