Известните личности, които загубихме през 2017 г. (II)

Известните личности, които загубихме през 2017 г. (II)

Видни личности с ярък и неповторим принос в политическата, културната и социално-обществена история на човечеството през 20 и 21 век ни напуснаха през отиващата си 2017 г.

Един от най-големите германски и европейски държавници и политици, Хелмут Кол, почина на 87-годишна възраст. Той бе канцлер на ФРГ от 1982 по 1998 година. По време на неговото управление стана обединението на западния и източния блок на Германия — ФРГ и ГДР. Пак по време на неговото управление, страната въведе еврото, а Германия подписа Маастрихтския договор. Кол бе и председател на ХДС в продължение на 25 години.2017 г. не остана длъжна на света на музиката, изкуството, политиката и бизнеса, като ни отне или в нея изпратихме много известни хора с  ярък и неповторим принос към историята на 20 и 21 век. Сред тях са: 

Клер Холингуърт - едно от големите имена в британската журналистика. Холингсуърт отразява войната във Виетнам, събитията в Алжир и Близкия Изток, в Индия и Пакистан, както и културната революция в Китай. Тя обаче остава в историята със сензационната новина за началото на войната, когато е начеваща репортерка. Съобщава за нападението на Германия срещу Полша по време на първата си седмица като журналист за "Дейли Телеграф" през август 1939 г. 

Отиде си и Джордж Ромеро, създателят на зомби жанра. Той е автор на филмовата класика "Нощта на живите мъртви". Ромеро почина на 77-годишна възраст след битка с рака на белите дробове.

Разделихме се със звездата от "Туин Пийкс" Мигел Ферер. Дебютът му в киното е с филма "Стар Трек 3: В търсене на Слок". От 2009 г. има водеща роля в сериала "Военни престъпления: Лос Анджелес", а през 2013 г. изиграва вицепрезидента в "Железният човек 3".

Бившият румънски крал Михай I също приключи своя исторически жизнен път. Крал Михай заема престола в Румъния от 1927 до 1930 г. и след това от 1940 до 1947 г., когато е принуден от комунистическата власт да абдикира. Той е братовчед на британската кралица Елизабет, пра-пра-правнук на кралица Виктория.

Светът на спорта се раздели с тенис легендата Яна Новотна. Легендарната чешка тенисистка загуби битката с рака на 49-годишна възраст. Новотна беше шампионка от Уимбълдън през 1998-а година и 16-кратна победителка в турнирите от Големия шлем на двойки и смесени двойки. Тя стана и член на Залата на славата през 2005 г. Кариерата й на професионалист, която продължи 14 години, включва 24 титли на сингъл в турнири на WTA, както и 76 на двойки. Преди да спечели Уимбълдън през 1998 г., губи финалите през 1993 и през 1997 г. Новотна спечели сърцата на феновете през 1993 г., когато пропусна победата срещу Щефи Граф, а след това обляна в сълзи трябваше да бъде успокоявана от британската херцогиня.

Един от най-важните за оцеляването на света хора също си отиде - мъжът, който спаси планетата от ядрена война. На 77-годишна възраст почина бившият съветски военен офицер Станислав Петров, който предотврати потенциална ядрена катастрофа в пика на Студената война. Подполковник Станислав Петров е бил на пост в руски център за ранно ядрено предупреждение през 1983 г., когато компютрите погрешно засичат сигнали за идващи ракети, изстреляни от САЩ. Той взема решението, че това е фалшива тревога и не докладва на висшестоящите. Неговите действия бяха огласени години по-късно и се смята, че чрез тях Петров е предотвратил световна ядрена война. В интервю за руска програма на Би Би Си през 2013 г. Станислав Петров разказа, че е получил множество предупредителни сигнали на компютрите пред него в ранните часове на 26 септември 1983 г. Според тези сигнали, американски ракети срещу Русия са били изстреляни. "Разполагах с данните да предположа, че има провеждаща се ракетна атака. Ако бях изпратил доклад до веригата нагоре по командването, никой нямаше да оспори", каза той. "Всичко, което трябваше да направя, е да взема телефонната слушалка, да набера директната линия до нашите топ командири - но не можех да мръдна. Чувствах се все едно седя на нагорещен тиган", продължи Петров. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ