Турция се оттегля от Истанбулската конвенция за правата на жените

ЕС

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган изтегли Турция от Истанбулската конвенция за правата на жените, целяща да защити жените от насилие, предаде Ройтерс. 

Решението за това бе публикувано в официалния държавен вестник тази сутрин въпреки призивите на правозащитниците, които виждат в конвенцията ключ за борбата с нарастващото домашно насилие. Причините за изтегляне от конвенцията не бяха оповестени, предаде БТА. 

Основана през 2011 г. по инициатива на Съвета на Европа, Истанбулската конвенция има за цел предотвратяване, съдебно преследване и премахване на домашното насилие и насилието над жени. Турция, която подписа конвенцията през 2011 г., отбеляза нарастване на убийствата на жени миналата година.

Много консерватори в Турция смятат, че конвенцията подкопава семейството, и са враждебно настроени към принципа за равенство на половете в Истанбулската конвенция, смятайки, че тя насърчава хомосексуализма с принципа за премахване на дискриминацията на базата на сексуална ориентация. 

В Турция няма официална статистика за убийствата на жени. По данни на Световната здравна организация 38 процента от жените в Турция са обект на насилие от партньора си, докато в Европа жените обект на насилие са средно 25%.  

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“