Успява ли Русия да замести вносните продукти след ембаргото през 2014 г.?
Шеста година Русия не може напълно да замени санкционираните вносни продукти след ембаргото през август 2014 г. Това сочат данните от проучване на Националната рейтингова агенция (НРА), цитирани от vesti.ru.
Кремъл смята програмата за заместване на вноса за успешна, заяви прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков. "Програмата е успешна. В крайна сметка целта за 100-процентово заместване на вноса, включително всички нюанси на хранителната индустрия и т.н., всички добавки, не се прави от никоя държава", каза той.
През 2014 г. Русия наложи забрана за доставка на продукти от Европейския съюз и други страни, които подкрепиха антируските санкции. Сред тях са месо и млечни продукти, риба, зеленчуци и плодове. Президентът Владимир Путин удължи хранителното ембарго до 31 декември 2020 г., но Русия няма да отмени санкциите едностранно - всички държави трябва да премахнат взаимните ограничения наведнъж.
Санкциите, приети от Русия в отговор на икономическите ограничения на ЕС и САЩ, дадоха плод - руското производство на сирене, млечни и зеленчукови продукти нарасна експоненциално. Но в някои области има провали - компании от други страни замениха европейските доставчици на продукти.
Вносът на млечни продукти до края на 2020 г. намалява с 20%, плодове и зеленчуци - с 11%, вносът на зеленчуци намалява с 27%.
Най-голям успех има в производството на месо. Според Националната месна асоциация през 2000 г. Русия е внесла 2,5-3 милиона тона месо и субпродукти, включително от ЕС. Тази година страната ще произведе 5,1 милиона тона птиче месо и 4,3 милиона тона свинско месо.
Други производители заеха мястото на забранените европейски продукти. Преди руската забрана 43% от млечните продукти са били внасяни от ЕС. Сега Беларус се превърна в основен доставчик на тези продукти - делът му в вноса в Русия нарасна до 79% от 39% преди санкциите. Беларус частично замени ЕС в доставките на месо: сега делът му в вноса в Руската федерация нарасна до 29% от 12% през 2013 г. Появиха се и нови доставчици - сега 19% от месото се внася от Парагвай.
Норвегия, която доставяше 40% от внесената риба на Руската федерация преди ембаргото, беше заменена от Чили и Фарьорските острови, които не попаднаха под руските санкции, откъдето днес идват съответно 20% и 16% от сьомгата. Еквадор доставя 22% плодове за Русия и замени Европейския съюз с този пазар.
Доставката на зеленчуци за Русия от Европа бе частично заменена от Китай. Делът на китайските зеленчуци във вноса нарасна до 21% от 8% през 2013 г. Но в същото време Китай е утроил своите покупки на зеленчуци от Европейския съюз.
Обобщавайки, може да се отбележи, че вътрешното производство на продукти, забранени за внос от ЕС, е 2,5 пъти по-голямо от обема на разрешения внос на тези продукти от други страни. Делът на внесените продукти е спаднал до 30% от 38% през 2013 г. В същото време Русия увеличава износа на продукти - през януари-септември страната е доставила 53 милиона тона селскостопански продукти за 20,3 милиарда долара, което е с 2,6 милиарда долара (14%) повече от януари-септември 2019 г., сочат данните на Министерството на земеделието. Русия увеличи износа на масло, мазнини, зърно, месни продукти, риба и морски дарове, зърно, мазнини и маслени продукти и млечни продукти.
Източник: Vesti.ru
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.