В пъти по-нисък роуминг в Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македония, Черна Гора и Сърбия
От днес гражданите и бизнесът в шестте балкански държави - Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македония, Черна Гора и Сърбия, ще плащат в пъти по-малко, когато са в роуминг в региона на Западните Балкани, съобщиха от пресцентъра на Представителството на ЕК в България.
Потребителите ще ползват значително намаление на техните роуминг тарифи в региона, като цените за изходящи обаждания падат средно с 65%, а за входящи с 62%. За един смс ще се плаща с 58% по-малко. Най-драстично е намалението за пренос на данни – 78%. Така един мегабайт вече ще струва максимум 20 евроцента. Новото регионално споразумение е първата стъпка за постигане на “роуминг като у дома” в рамките на Западните Балкани, като допълнителни намаления на тарифите се очакват от 1 януари 2020.
Постигнатото споразумение е част от Цифровата програма за Западните Балкани, инициирана от българския еврокомисар Мария Габриел по време на Българското председателство на Съвета на ЕС. Трудният процес, по време на който тя беше авторитетен медиатор на преговорите между политическите лидери на шестте държави и мобилните оператори, се придвижи с бързи темпове напред и споразумението беше подписано на 4 април. Така само година по-късно, драстичното намаление на роуминг тарифите е факт благодарение на усилията на българския еврокомисар.
“Регионалното споразумение за роуминга, което влиза в сила днес, е важен сигнал за регионално сътрудничество и интеграция. Радвам се, че като комисар, сред чиито приоритети са Западните Балкани, и Европейската комисия като цяло подпомогнахме този процес с опита, който натрупахме с роуминга в ЕС. Приветствам политическия ангажимент, показан от всички в региона при договарянето и прилагането на това споразумение навреме. Неговата основна цел е защита по най-добрия начин на интересите на гражданите и бизнеса от Западните Балкани", заяви българският еврокомисар за цифровата икономика и общество Мария Габриел.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
|
|
Лекарите в София вече могат да заявяват ваксината срещу варицела
Общество |Европейската комисия обмисля съдаване на по-мощен отедел за външна политика
ЕС |Генералният секретар на ООН: AI изпреварва регулациите, нужни са глобални правила за защита на децата
Технологии |Easyjet прие оферта за придобиване от американския инвестиционен фонд Castlelake
Бизнес |The Guardian: Климатиците в горещините предизвикват политическо напрежение в Европа
Свят |Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Мениджмънт |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Свят |Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Технологии |Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Автомобили |Звездите за бизнеса от 6 до 12 юли: Тази седмица няма да възнагради най-бързите, а най-внимателните
Хороскоп |Ще ни следят с камери в таксито
България |На днешната дата, 6 юли. Световен ден на целувката
На днешната дата |Франция е изправена пред нова гореща вълна
Свят |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
СвятЗнаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Наука и ЗдравеГергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
МениджмънтВ дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
Наука и Здраве5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
УправлениеОт 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
БългарияРойтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
ТехнологииПентагонът създаде централизиран команден център за дронове
СвятИзненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
Техники за успехABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
БългарияДжеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
ТехнологииБНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
ФинансиКитайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
АвтомобилиПочина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
ОбществоADVERTORIAL
Бъдещето си ти: Fibank стартира новото издание на своята стажантска програма
70 години инженерна прецизност: как фабриката на GROHE в Лар превърна душа в технологично преживяване
Коментари
Няма въведени кометари.