Великобритания и Австралия подписаха споразумение за свободна търговия

Великобритания и Австралия подписаха споразумение за свободна търговия

Великобритания и Австралия подписаха споразумение за свободна търговия

Обединеното кралство и Австралия сключиха споразумение за свободна търговия. Церемонията по подписването на документа се състоя в четвъртък вечерта във виртуален формат. Това съобщи министерството на външната търговия на Обединеното кралство, цитирано от ТАСС.  

"Търговското споразумение между Обединеното кралство и Австралия бележи знаков момент за исторически важните отношения между нашите страни, които са членове на Общността на нациите. Това споразумение е изградено с мисъл за силните страни на Обединеното кралство и в интерес на бизнеса и потребителите, и ще ни помогне да подобрим стандарта на живот в цялата страна. Ще продължим да работим заедно, за да отговорим на предизвикателствата на глобалната търговия и изменението на климата и в светлината на предстоящите технологични промени", каза британският министър на външната търговия Ан-Мари Тревелиян. 

Според нея, подписаното споразумение и първо по рода си  за Великобритания след излизането й от структурите на Европейския съюз, е "само началото", което показва колко "големи възможности" има Лондон за укрепване на търговските отношения с други държави на фона на Брекзит. По-рано британски министри изразиха надежда, че споразумението ще позволи на кралството да ускори процедурата за присъединяване към Транстихоокеанското партньорство, което освен Австралия включва още Бруней, Виетнам, Канада, Малайзия, Мексико, Нова Зеландия, Перу, Сингапур, Чили и Япония. 

Отбелязва се, че в резултат на сделката британските компании ще могат да участват в търгове за доставка на различни стоки или услуги в публичния сектор на Австралия, където се сключват договори на стойност 10 милиарда британски лири (13,3 милиарда долара) годишно. Освен това, британците на възраст между 18 и 35 години, които идват в Австралия по работа или за пътуване, ще могат да останат в страната за период от 3 години без виза. 

Според оценките на британските власти търговията между страните след подписването на сделката ще нарасне с 53%, но БВП на кралството в дългосрочен план едва ли ще усети ефекта от споразумението, тъй като ще се увеличи само с 0,02% . Това е така, защото на Австралия се падат само 1,7% от общия износ на Обединеното кралство и 0,7% от неговия внос, а търговските мита, които съществуваха между страните, бяха незначителни.

Принципно споразумение по сделката беше постигнато още през юни, след като британският премиер Борис Джонсън се срещна с австралийския си колега Скот Морисън в Лондон. През последните шест месеца страните постигнаха съгласие по окончателните детайли на споразумението, което след подписване трябва да бъде ратифицирано от националните парламенти.

По-рано някои британски депутати изразиха мнението, че споразумението за свободна търговия може да нанесе удар върху позициите на местните фермери, които рискуват да загубят конкуренцията в редица хранителни индустрии. В същото време правителството посочи, че документът предвижда постепенно премахване на митата върху селскостопанските продукти за период от 15 години, за да се защитят интересите на британските производители. Освен това депутатите поискаха споразумението да съдържа конкретни задължения на страните за борба с изменението на климата.

Сключването на търговско споразумение между Канбера и Лондон стана необходимо, след като Обединеното кралство напусна ЕС, с който Австралия все още има търговски споразумения. Великобритания напусна Европейския съюз в нощта на 1 февруари 2020 г. На 1 януари 2021 г. изтече преходният период след Brexit, през който Обединеното кралство беше обект на всички европейски регулации, включително тези, свързани с търговията на единния пазар. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ