Великобритания отхвърля предложенията на ЕС за разрешаване на търговския спор

Великобритания няма да се свени да предприеме действия за разрешаване на търговското напрежение след Брекзит в Северна Ирландия, след като отхвърли предложенията на Европейския съюз за разрешаване на противопоставянето между Лондон и Брюксел. Това съобщи британският външен министър Лиз Тръс, цитирана от Ройтерс.
ЕС и Великобритания от месеци се опитват да излязат от безизходно положение около протокола за Северна Ирландия - сделка, която Лондон сключи, преди да напусне Общността, но сега смята, че е неосъществима. Сделката на практика създаде митническа граница в морето между Северна Ирландия и останалата част от Великобритания, за да се запази откритата сухопътна граница на провинцията с Ирландия, която е член на ЕС.
Предложенията на ЕС за преосмисляне на проверките на стоки, които се движат между Северна Ирландия и останалата част от Великобритания, не успяват да се справят с основния проблем, "а в някои случаи ще ни върнат назад", заяви Тръс.
"Цените се повишиха, търговията е силно нарушена и хората в Северна Ирландия са обект на различни закони и данъци от тези над Ирландско море, което ги остави без изпълнителна власт и представлява заплаха за мира и стабилността. Решението не може да бъде повече проверки, документи и търговски смущения. Ние винаги сме предпочитали да достигнем до решение чрез преговори, но няма да се свеним да предприемем действия за стабилизиране на ситуацията в Северна Ирландия, ако не могат да бъдат намерени решения", предупреди британският външен министър Лиз Тръс.
Великобритания иска цялостно преразглеждане на Протокола и намекна за възможността едностранно да спре част от него, ако не може да бъде постигната нова сделка - ход, който може да доведе до спиране на споразумението за свободна търговия в момент, когато инфлацията расте, предупрежденията около възможна британската рецесия се засилват.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
ЕК: Повечето кибератаки започват с фишинг
ЕС |Томислав Дончев: Конкурентоспособността идва от знанието
Технологии |Първи сняг на Витоша. Столична община опесъчава пътищата (Снимки)
Общество |Агентите на ФБР: Спирането на работата на правителството застрашава националната сигурност
Свят |Digital age: Техно пробиви и открития
Технологии |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |Белият дом замрази 26 милиарда долара за щатите, управлявани от Демократическата партия
Политика |Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
България |Учени за първи път създават ембриони от ДНК на човешка кожа
Наука и Здраве |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Нови директиви пред генералите: Военни сили за бързо реагиране ще потушават граждански безредици в САЩ
Свят |ДСБ предлагат паркоместата в сградите да получат отделна имотна партида
Политика |Планината на седемте цвята: Перуанската звезда на Instagram
Любопитно |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.