Япония повиши митата за внос на говеждо месо от САЩ

Япония повиши митата за внос на говеждо месо от САЩ

Япония повиши митата за внос на говеждо месо от САЩ

Японското правителство наложи ограничителни мита върху вноса на говеждо месо от САЩ. Причината за това е, че неговият обем надвишава взаимно договорената квота. Това съобщи на пресконференция в Токио министърът на земеделието, горите и рибарството на страната Котаро Ногами, цитиран от ТАСС.

"Защитните мита върху американското говеждо месо ще останат в сила до 16 април. Ние координираме със САЩ провеждането на консултации по този въпрос", каза Ногами. 

Съгласно двустранното споразумение САЩ имат право да доставят до 242 хиляди тона говеждо месо на пазара на своя далекоизточен съюзник през финансовата година (приключва в Япония на 31 март). Тази граница обаче вече е надвишена. В резултат на това, за да защити своите производители, Токио вдигна митото за внос на говеждо месо от 25,8% на 38,5%. Сега страните трябва да проведат консултации в рамките на десет дни, за да разрешат конфликта. Защитните мита от този вид са въведени за първи път от 2017 г. насам.

Споровете за вноса на американско месо многократно са влошавали двустранните икономически отношения. Японското правителство, отбелязва агенция Киодо, се страхува това отношение да не навреди на все още възникващите канали за диалог с администрацията на американския президент Джо Байдън. По-специално, в началото на април японският премиер Йошихиде Суга възнамерява да посети Вашингтон, където ще проведе първите лични разговори с новия глава на Белия дом. 

В първия ден на 2020 г. влезе в сила всеобхватно търговско споразумение между двете страни, което по-специално предвижда постепенно намаляване на вносни мита за американско говеждо, свинско, сирене и вино. В замяна САЩ се съгласиха да не повишават митата върху японските автомобили, което тогава беше открито заплашено от администрацията на бившия президент Доналд Тръмп. Вашингтон също се съгласи да намали или постепенно да премахне митата върху редица японски стоки, включително автоматизирани машини и говеждо месо. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ