ЮАР: Китайската помощ за Африка не е неоколониализъм

ЮАР: Китайската помощ за Африка не е неоколониализъм

Южноафриканският президент Сирил Рамапоса заяви днес в Пекин, че не вижда никакъв неоколониализъм в китайската помощ за Африка, която често е критикувана, че увеличава дълговете на африканския континент, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

На седмия Форум на китайско-африканското сътрудничество Рамапоса защити китайското присъствие в Африка, след като президентът на Китай Си Цзинпин обяви 60 милиарда долара допълнителна помощ за развитието на африканските страни.

На срещата присъстват около петдесет африкански ръководители.

Азиатският гигант често е обвиняван, че граби огромните ресурси на африканския континент, за да удовлетвори нуждите си от суровини.

Но понятието "неоколониализъм" се появи в последно време във връзка с мащабните заеми, отпускани от Пекин на развиващи се страни за инфраструктурни проекти. Може да се окаже, че тези заеми са трудни за погасяване и опасно увеличават задлъжнялостта на страните, които ги получават.

Миналия месец в Пекин новият малайзийски премиер Махатир Мохамад потвърди, че три договора с Китай на обща стойност 22 милиарда долара ще бъдат анулирани, докато неговата затънала в дългове страна не бъде в състояние да ги финансира. Махатир Мохамад каза по този повод, че нова форма на колониализъм се оформя, тъй като бедните страни не могат да конкурират богатите страни в свободната търговия.

Си Цзинпин обеща днес 60 милиарда долара инвестиции и финансиране в помощ на развитието на Африка.

Помощта ще бъде предоставена под формата на държавна помощ, инвестиции и финансиране от финансови институции и компании, посочи той в речта си, излъчвана пряко по държавната телевизия.

Освен това Китай ще увеличи вноса си от Африка, по-специално на несуровинни продукти и ще улеснява издаването на облигации от африкански финансови институции в Китай, допълни държавният глава.

Около 1 милиард юана (146 милиона долара) материална помощ ще отпусне Пекин за развитието на селското стопанство на африканския континент, изтъкна СИ, цитиран от ТАСС. Освен това ще бъдат изпратени 500 висококвалифицирани специалисти по селско стопанство, за да помогнат за развитието на земеделския сектор, уточни той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ