Жертвите от труса в Албания станаха 24, стотици нощуваха в палатки 

Жертвите от труса в Албания станаха 24, стотици нощуваха в палатки 

Жертвите от труса в Албания станаха 24, стотици нощуваха в палатки 

„По последни официални данни жертвите на труса са 24 души, 47 са били спасени. Над 450 са ранени, като на тях им е оказана първа помощ. Няма жертви сред състава на мисията и сред българската общност. Няма постъпили сигнали за пострадали български граждани”. Това заяви в ефира на bTV временно управляващият посолството на Бългрия в Албания Мирослав Митов. 
Дуръс е най-сериозно пострадалият град в Албания след земетресението от 6,4 по Рихтер, което разлюля страната във вторник рано сутринта. Много от жителите прекараха нощта навън - някои бяха настанени в палатки на стадиона в града, а други предпочетоха да спят в автомобилите си. В Албания 27 ноември бе обявен за национален ден на траур. 
„Правителството в Албания преговаря с хотелиери да се осигури подслон на хората, останали без дом”, добави Мирослав Митов от посолството ни в Албания.

България изпраща материална помощ за около 5000 души в Албания.  „Днес ще замине първата помощ за Албания. Това са одеяла, семейни пакети, храна, хигиенни пакети. В момента помагаме на около 5000 души. Екипи на БЧК са в готовност, кучетата на ПСС също, да помагат в Албания при необходимост”, обясни пред БНР председателят на Българския червен кръст акад. Христо Григоров. 
Освен големите разрушения, в страната има проблем и с комуникациите – с електричеството и интернет. В същото време вторичните трусове продължават. Само в рамките на 24 часа в БАН са регистрирани над 50 афтършока. 

„Сеизмичната обстановка беше доста интензивна. Имаше няколко земетресения с магнитут над 5 по Рихтер, което допълнително създаде предпоставки за нови разрушения”, коментира  пред bTV сеизмологът от БАН Петя Трифонова. По думите й в западното крайбрежие протича доста висока сеизмичната активност. Там има система от разломи, които според Трифонова могат да генерират сериозни събития като земетресението от вторник. И припомня за друг силен трус, ударил страната преди 40 години. 
„По всяка вероятност земетресенията в Албания са предизвикали и труса в Босна и Херцеговина. Огнището, което е активирано в Босна и Херцеговина се намира в същите сеизмични източници – на източната граница на Адриатическата микропоча”, обясни сеизмологът Петя Трифонова. 
Припомняме, че днес правителството ни ще гласува финансова помощ от 200 000 лева за справяне с щетите от бедствието в Албания.  В страната живеят над 10 000 българи, а в мисията ни там е открит кризисен щаб. България е готова да изпрати спасителни екипи и следови кучета към Тирана при нужда.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ