Жертвите от труса в Албания станаха 24, стотици нощуваха в палатки
„По последни официални данни жертвите на труса са 24 души, 47 са били спасени. Над 450 са ранени, като на тях им е оказана първа помощ. Няма жертви сред състава на мисията и сред българската общност. Няма постъпили сигнали за пострадали български граждани”. Това заяви в ефира на bTV временно управляващият посолството на Бългрия в Албания Мирослав Митов.
Дуръс е най-сериозно пострадалият град в Албания след земетресението от 6,4 по Рихтер, което разлюля страната във вторник рано сутринта. Много от жителите прекараха нощта навън - някои бяха настанени в палатки на стадиона в града, а други предпочетоха да спят в автомобилите си. В Албания 27 ноември бе обявен за национален ден на траур.
„Правителството в Албания преговаря с хотелиери да се осигури подслон на хората, останали без дом”, добави Мирослав Митов от посолството ни в Албания.
България изпраща материална помощ за около 5000 души в Албания. „Днес ще замине първата помощ за Албания. Това са одеяла, семейни пакети, храна, хигиенни пакети. В момента помагаме на около 5000 души. Екипи на БЧК са в готовност, кучетата на ПСС също, да помагат в Албания при необходимост”, обясни пред БНР председателят на Българския червен кръст акад. Христо Григоров.
Освен големите разрушения, в страната има проблем и с комуникациите – с електричеството и интернет. В същото време вторичните трусове продължават. Само в рамките на 24 часа в БАН са регистрирани над 50 афтършока.
Donations for Fundjavë Ndryshe and Earthquake in Albania:
— Team Albanians (@TeamAlbanians) November 27, 2019
1. Facebook (the only one linked to FN Foundation where funds are sent directly to the org.): https://t.co/8eteYJx1al
2. GoFundMe: https://t.co/iwtxv1Dr9w
3. GoFundMe through Harvard: https://t.co/c6IoGW7iIb pic.twitter.com/AWTVflJGZB
„Сеизмичната обстановка беше доста интензивна. Имаше няколко земетресения с магнитут над 5 по Рихтер, което допълнително създаде предпоставки за нови разрушения”, коментира пред bTV сеизмологът от БАН Петя Трифонова. По думите й в западното крайбрежие протича доста висока сеизмичната активност. Там има система от разломи, които според Трифонова могат да генерират сериозни събития като земетресението от вторник. И припомня за друг силен трус, ударил страната преди 40 години.
„По всяка вероятност земетресенията в Албания са предизвикали и труса в Босна и Херцеговина. Огнището, което е активирано в Босна и Херцеговина се намира в същите сеизмични източници – на източната граница на Адриатическата микропоча”, обясни сеизмологът Петя Трифонова.
Припомняме, че днес правителството ни ще гласува финансова помощ от 200 000 лева за справяне с щетите от бедствието в Албания. В страната живеят над 10 000 българи, а в мисията ни там е открит кризисен щаб. България е готова да изпрати спасителни екипи и следови кучета към Тирана при нужда.
The most powerful earthquake to hit Albania in decades rocked capital Tirana and the surrounding region, causing several buildings to collapse and burying residents in the rubble. More here: https://t.co/jXsANHBNY8 pic.twitter.com/pPtG4N8ivb
— Reuters (@Reuters) November 26, 2019
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.