Ефективни, сякаш нищо не е станало
При нормални обстоятелства изготвянето и следването на график е добър инструмент, който ни дава повече спокойствие, че ще успеем ефективно да свършим всичките си задачи. Виждала съм го многократно, докато с клиентите разрешаваме проблемите им с управление на времето.
При извънредна ситуация, в каквато се намираме в момента, да имаш график не само помага – изключително важно е. Много от нещата, които са определяли как ще протече денят ви обаче липсват – работа, училището на децата, тренировката след напрегнатите задължения... всичко това внезапно изчезна. Затова е време за пренастройка. Според Елизабет Саундърс, автор и треньор по мениджмънт, има няколко основни градивни елемента за създаване на ефективен график в стресиращата обстановка.
Сън
Зарази изчезването на много неща от ежедневието ви е възможно съвсем неусетно да се окаже, че оставате до все по-късно вечер, но да се налага да станете рано на следващата сутрин, ако работите от вкъщи или трябва да подготвите децата за онлайн уроците им.
Този неизбежен продължителен престой вкъщи обаче е най-подходящото време за почивка и организация.
Определете кога трябва да станете за работа, вземайки предвид факта, че сега не трябва да пътувате до работното място. В зависимост от този час, сметнете кога трябва да си легнете на предишния ден. Ако спите по 7 часа в денонощието и ставате за работа в 6:00, то трябва да заспите около 23:00 часа. Опитайте да си легнете по-рано, в случай че винаги използвате мобилното си устройство преди заспиване.
Работа
Придържайте се максимално към работното време, което по принцип имате в офиса. Опитайте се да извършвате същите активности, каквито и в нормален ден. Например ако вървите пеш от и до работа, направете една обиколка на квартала, така че да имитирате този навик. Ако пък традиционно обядвате с колегите си, направете видео конференция.
Умът ви вече дълбоко е изградил модели на поведение. Спазването, поне доколкото е възможно, на обичайния график ви позволява на организма да не се отклонява от режима си.
Грижа за децата
Ако вече имате семейство, то ще трябва да създадете график и за него. Формирането на рутина за децата ще помогне за предотвратяването на проблеми с поведението. Определете часовете за закуска, обяд и вечеря, за учене и игра, за физическа активност.
В случай че децата ви са достатъчно големи сами да се грижат за себе си, тогава съгласувайте работата си с техните предпочитания, за да прекарвате свободното си време заедно.
Накрая, ако с партньора ви не можете да поделите грижата за децата, опитайте да се възползвате от времето, в което спят, за да вършите по-леката работа, като например отговаряне на имейли.
Спорт
За много хора практикуването на физическа активност е свързано с посещението на спортна зала, фитнес, басейн, стадион и др. Сега обаче тази дейност трябва да бъде адаптирана към пространството в хола или коридора.
Помислете кое от обичайните си упражнения все още можете да изпълнявате в домашни условия. Потърсете видеа с тренировки, използвайте и разработените за тренировка вкъщи мобилни приложения – има десетки такива.
В края на работния ден си отделете 30-40 минути за спорт, въвлечете и хората, с които живеете, в това.
Все още не е ясно кога нещата ще се нормализират. Дотогава обаче, опитвайте да извлечете позитивните неща от ситуацията – използвайте времето, което до момента сте инвестирали в ежедневно пътуване и разходки, за нещо полезно, така че да не нарушавате установения преди извънредното положение режим и да не се отклонявате драстично от установения ред.
По материал на Fast Company
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.