На път за работа
Проучване от 2006 година, анализиращо щастието, което хората приписват на ежедневни дейности, установява, че сутрешното пътуване до работа е на последно място в списъка.
Още по-тревожен е фактът, че има зависимост и връзка между изминатото разстояние (особено това с автомобил) и редица здравословни проблеми, от увеличаване на теглото до повишаване на кръвното налягане.
Здравословните проблеми може да идват от липса на сън, заседнало време, замърсен въздух и стрес.
На пръв поглед проблемът е лесно разрешим. Най-добрият вариант е да скъсите пътя като се преместите по-близо до работата или като я смените.
Тези опции обаче не са достъпни за всеки. Ако вие също сте от хората, които е могат да си позволят подобни промени, има няколко начина, които да направят пътя до работата не просто по-поносим, а по-приятен.
1. Споделете пътуването
Една от основните причини, които превръщат дългите пътувания в неприятно преживяване, е самотата. В споменатото по-горе проучване, резултатите показват, че хората са оценили пътуването като по-приятно, когато са били в нечия компания, подчертавайки значимостта на социалните контакти за чувството на щастие.
Освен за добрия дух и настроение, споделеното пътуване е също толкова добро за околната среда, а и за вашия джоб.
2. Отнасяйте се към него като към работно време
Ако пътувате с обществен транспорт и можете да работите продуктивно през това време, разберете дали може официално да го превърнете в част от вашия работен ден, позволявайки ви да тръгвате за работа малко по-късно и да се прибирате по-рано, когато е възможно.
Все повече и повече компании развиват идеята за гъвкави работни часове и условия, позволяващи работа далеч от офиса. Все пак, ако можете да работите от вкъщи, най-вероятно може да го направите и от седалката във влака.
3. Отнасяйте се към него като към свободно време
Обратно на споделения по-горе подход, може да опитате да превърнете пътуването до работното място в едно приятно и забавно преживяване. В случаите, когато вие сте шофьор, ще трябва да ограничите възможностите до тези, в които е ангажиран само вашият слух. За радост, броят им в съвременния свят постоянно расте. Вече може да слушате подкаст, аудиокнига или просто да се върнете към добре познатата музика или разговор с приятел(с хендсфри разбира се).
Това може да бъде и чудесен момент да си попеете без да се притеснявате от чуждо мнение и поглед. Все пак пеенето, без значение дали е добро или лошо, намалява хормоните на стреса и увеличава позитивните емоции.
4. Раздвижвайте се
Една от най-неприятните части от дългото пътуване до работа е седенето на едно място. То е скучно, а понякога и болезнено, създавайки проблеми в областта на гърба и врата.
Ако пътувате с обществен транспорт, отделяйте малко време за разпъване и раздвижване на мускулите. Ако сте зад волана на автомобил, движението ви е по-ограничено, но не и невъзможно. Можете да раздвижите раменете, да изправите гърба и да изпънете краката.
Ако пътуването ви трае повече от час, създайте си навик да отбивате за кратко и да се разтъпквате за няколко минути. Ако нямате време, правете го на работа.
5. Преосмислете маршрута си
Изкушаващо е да поемете по възможно най-краткия път, но понякога спестеното време не си заслужава допълнителното натоварване, особено ако този маршрут е по-сложен и натоварен с трафик.
Колкото по-малко са лудите кръстовища и бесните шофьори, които срещате, толкова по-добре. Понякога е по-добре да се подготвите за малко по-дълго, но по-леко и безпроблемно пътешествие.
Ако маршрутът ви започва да става монотонен, правете малки отклонения, от време на време, и проучвайте нови възможни маршрути, за да предотвратите скуката.
6. Отделяйте време за анализи и размисли
В едно скорошно проучване, участници, избрани на произволен принцип, били накарани да анализира своите лични и професионални цели по време на пътуване до работното място.
Участниците са докладвали повишена удовлетвореност от своята работа и по-малко емоционално изтощение след шестте седмици, в рамките на които е протекло изследването.
Заради всичкия шум и суета на съвременния свят, рядко имаме възможността да обмислим и анализираме живота си по подобен начин. Може да използваме нашето пътуване, за да погледнем от по-широк ъгъл над това къде се намираме в момента и до къде искаме да стигнем.
Освен това, дългата физическа дистанция може да ни помогне да запазим разграничението между двете психически сфери - тази на дома и тази на работното място, както и да облекчи преминаването от едната в другата.
7. Бъдете благодарни
Хората, които прекарват дълго време в пътуване до работа, заслужават време за самосъстрадание. Все пак колкото и положително да е вашето отношение, дългото пътуване не е лесно и изисква доста жертви.
Това, обаче не означава, че не може да сте благодарни за факта, че имате работа и начин да стигнете до нея, колкото и неудобен да е той. Не означава, че не може да сте възхитени от съвременните технологии, които ни позволяват да стигаме от едно място до друго, много по-бързо, отколкото нашите предци дори са могли да мечтаят.
Дори и да не сте благодарни за самото пътуване, може да отделите малко време, за да помислите за хубавите неща от вашия живот. Изследванията показват, че благодарността е свързана не само с щастие, но и с по-ниски нива на възпалителни заболявания и подобрено сърдечно-съдово здраве.
Имайки това предвид, никога не трябва да бъркате благодарността с приемането на непоносима и незаслужена ситуация.
За някои хора, дългото пътуване просто не е рентабилен вариант и най-доброто решение е да потърсят изход от създалата се ситуация. Но за много други, промяната в перспективата е напълно достатъчна, за да превърнат дългото пътешествие от неприятно задължение в приятно преживяване.
По материал от PsychologyToday
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.