3D принтирането - индустрия, която расте с по 26% годишно
Все повече сектори, включително и в България могат да се възползват от тази технология като възможност за умно и гъвкаво производство, споделя Боян Пехливанов, управител на B2N
- Г-н Пехливанов, организираната от вашата компания конференция Additive Days (“Дни на 3D принтирането”) е първото по рода си международно събитие в България, посветено на адитивните технологии за производство. Какви са вашите амбиции и очаквания за бъдещето на това събитие?
- Организираме това събитие с много желание и големи амбиции то да бъде едно от водещите събития в тази част на света, посветено на 3D и други умни технологии и концепции. Коства ни големи усилия и ресурси и в същото време го правим безплатно, за да могат повече хора да разберат същността на 3D принтирането и другите съпътстващи технологии и реалните им приложения и възможности за разгръщане на различни сфери. Така че времето ще покаже до къде ще стигне развитието на събитието, но ние вярваме, че има смисъл да се случва тук в България и че има полза от него, а това е всичко, което ни е необходимо за да работим ежедневно за да го реализираме и подобряваме.
- В момента 3D принтирането е във важен етап от своето развитие, преминавайки от средство за прототипиране към директно производство във все повече индустрии. Какви развития можем да очакваме в близкото бъдеше?
- Очаквам принтирането все повече да заема място в производствата на реални крайни продукти. Принтирането дава възможност да правим умно и гъвкаво производство: там където искаме, толкова бройки колкото са ни необходими, без излишни разходи, заготовки и помощни инструменти и не на последно място с необходимите свойства и геометрии, от които имаме нужда. След като с времето самите материали стават по-добри и повече като разновидности, технологиите стават по-бързи и по-достъпни, реално нищо не спира тази технология да навлезе масово в производствата и да ни даде много нови възможности в много различни сфери!
- Вие сте сред пионерите на адитивните методи за производство в България. Как се развива този сектор в страната ни? (като пазар, приложения, навлизане в различни сектори и т.н.)
- През 2014-та когато стартирахме всеки разговор с потенциален клиент или партньор започва с обяснение (понякога доста дълго) за това какво всъщност е 3D принтирането и как работи то чисто като технология. Сега вече си говорим за свойства на материалите, дизайн, който да е съобразен с предимствата и недостатъците на технологията, за да се използват напълно възможностите и. Като пазар, в световен мащаб тази индустрия расте средно с по 26% годишно през последните 30 години (Wohlers report 2019). В България и като цяло в региона ни, мисля, че растежа е даже по-голям защото догонваме други нации в САЩ и Западна Европа, където принтирането е неизменна част от почти всяко производство вече. Както навсякъде, така и в България много различни сектори могат и се възползват вече от адитивните технологии: от производства, през дизайнерски бюра, зъботехника, до образование.
- Можем ли да говорим за български принос в технологиите и приложенията за адитивно производство?
- Знам за няколко проекта разработващи машини за 3D принтиране, с българско авторство, целящи да вземат най-доброто от съществуващите подобни машини на пазара и да надградят процесите, прецизността, скоростта. Знаем, че в България има много умни и талантливи хора и много добри инженери и се надявам тези проекти да успеят. Възможности има и както знаем, понякога трудната среда действа също мотивиращо, но се надявам тези хора да продължат въпреки трудностите и да намират съмишленици по пътя, които да им помогнат за успеха. За съжаление, знаем, че когато хората дерзаят сами и с ограничени ресурси дори и най-добрите проекти може да се провалят. Но има доста възможности в България в момента и смятам, че с правилния подход всичко е постижимо!
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.