Алгоритмите – новата мишена на китайските регулатори

Алгоритмите – новата мишена на китайските регулатори

В безпрецедентен ход Китай финализира нов закон, уреждащ начина, по който технологичните компании могат да използват алгоритми за препоръки – тайната на успеха за много от гигантите в сектора, пише Си Ен Би Си.

Новите правила, които бяха представени за първи път миналата година, ще влязат в сила на 1 март.

Алгоритмите играят ключово значение за начина, по който оперират технологичните компании – от препоръчването на продукти в приложенията за електронна търговия до подбирането на информационни емисии в социалните мрежи.

Инвеститорите ще следят внимателно начина, по който тези промени ще се отразят на бизнес моделите на компаниите в страната, включително на гигантите Alibaba и Tencent.

Разпоредбите в новото законодателство за алгоритмите включват:

  • Компаниите не трябва да използват алгоритми за препоръки, за да правят нещо, което нарушава китайските закони, включително действия, които застрашаване на националната сигурност.
  •  Алгоритмите за препоръки, насочени към новинарска информация, трябва да получат лиценз за дейността си и не могат да бъдат използвани за разпространение на фалшиви новини.
  • Компаниите трябва да информират потребителите за „базовите принципи, цели и механизми на операция“ на алгоритмите за препоръки.
  • Потребителите трябва да могат да се откажат от получаването на препоръки чрез алгоритми.
  • Потребителите трябва да могат да избират или изтриват тагове, които се използват за захранването на алгоритми, предлагащи им различни неща.
  • Компаниите трябва да улеснят „безопасното използване“ на услугите за препоръки от възрастните хора, предпазвайки ги от измами.
  • Компаниите може да отнесат глоби в размер от  10 хил. до 100 хил юана (между около 1570 и 15 740 долара) за нарушения на правилата.

Прилагането на тези правила обаче може да доведе между регулаторите и технологичните компании, тъй като органите за надзор ще трябва да инспектират кода, на които са базирани алгоритмите, за да открият нарушения.

„Алгоритмите са най-секретната тайна на компанията, те най-ценния й актив. Ако правителството може да рови там, това би било проблем“, коментира Кендра Шейфър от at Trivium China consultancy.

„Какъв достъп до кода ще получава CAC? Дори и да получи достъп до кода, ще може ли да гарантира, че тези неща няма да се случват?“, пита тя, визирайки Китайската администрация за киберпространство.

Затягането на регулацията върху алгоритмите е част от продължаващата повече от година кампания на Пекин за засилване на контрола върху вътрешния технологичен сектор и ограничаване на влиянието на китайските гиганти, които през последните години се радваха на до голяма степен неограничен растеж.

Миналата година Китай въведе антитръстови правила за интернет платформите, важен закон за защита на данните и намали времето, което децата могат да отделят за онлайн игри.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ