Facebook спря изкуствения си интелект – създал свой език

Facebook спря изкуствения си интелект – създал свой език

Facebook изключи изкуствения интелект, който софтуерните инженери на компанията разработват, след като машините започнали да общуват помежду си на собствен, несъществуващ език, неразбираем за хората, пише Би Би Си.

Машините използват чат-ботове, създадени първоначално, за да могат да общуват с хората. Програмистите пуснали експериментално два бота – Боб и Алис, да говорят помежду си, но те излезли от първоначалния сценарий и създали своя „вътрешна“ комуникация. Докато в началото самообучаващата се система използвала английски език, в някакъв момент започнала да „разговаря“ на език, който създала в процеса на развитие на програмата.

Американски медии публикуваха части от „диалози“, които виртуалните събеседници водели помежду си. Правописът и пунктуацията на запазени:

Боб: Аз мога мога АзАз всичко останало.
Алис: Балоните имат нула за мен за мен за мен за мен за мен.

Специализираното издание Digital Journal пояснява, че системите за изкуствен интелект се основават на принципа на „поощрението“ – т.е. продължават действието при условие, че това ще им донесе определена „полза“. В определен момент те не са получили от операторите сигнал за поощрение за използването на английски и затова решили да създадат свой език.

Изданието Tech Times отбелязва, че в началото за роботите нямало ограничение при избора на език и така постепенно те създали свой език, на който могат да общуват по-лесно и бързо, отколкото на английски.

Експертите се страхуват, че ако ботовете започнат да общуват активно на свой собствен език, постепенно ще станат все по-самостоятелни и може да излязат извън контрола на IT-специалистите. Още повече, че дори опитни инженери не могат напълно да проследяват мисловния процес на ботовете.

Наскоро избухна спор за изкуствения интелект между създателя на Facebook Марк Зукърбърг и основателят на SpaceX, Tesla и PayPal Илон Мъск.

Мъск призова властите в САЩ да засилят регулацията на системите за изкуствен интелект и предупреди, че те са най-голямата опасност за човечеството. Подобна теза разви по-рано и световно признатият британски учен Стивън Хокинг.

Изказването на Мъск предизвика раздразнението на Марк Зукърбърг, който определи прогнозата като безотговорна.

"В близките 5 или 10 години изкуственият интелект ще прави живота ни само по-добър“, твърдеше Зукърбърг.

Минала есен се разбра, че търсачката Google е създала своя система за изкуствен интелект, за да усъвършенства работата на програмата за онлайн превод Google Translate. За да преведе цялото съдържание, а не само отделни думи и изрази, новата система на Google използва свой собствен език, който й позволява да се ориентира по-бързо и точно между двата езика от които и на които превежда.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ