Готви ли се Мъск за поглъщане на Twitter?

Готви ли се Мъск за поглъщане на Twitter?

Колкото и да изглежда абсурдно на пръв поглед отказът на милиардера Илон Мъск от членство в борда на директорите на Twitter отваря вратата за потенциално враждебно поглъщане на компанията и може да доведе до допълнителна волатилност на нейните акции, твърдят анализатори, цитирани от Си Ен Би Си.

Решението на Мъск да не се присъедини към борда означава, че той няма да е бъде подвластен на правило, което би му попречило да бъде действителен собственик на повече от 14,9% от обикновените акции на Twitter. Според много анализатори това означава, че главният изпълнителен директор на Tesla би мобъл да увеличи дела си в социалната мрежа и евентуално да се опита да установи контрол над нея.

„Промяната от уикенда означава, че на компанията няма да ѝ се наложи да се занимава с директор ренегат, който пише в Twitter за дискусии на ниво борд. Това би било неприемливо“, пише Дон Уилсън от Gordon Haskett Research.

„От друга страна, това означава, че Twitter ще трябва да се справи с инвеститор, който притежава 9% от компанията и има нужните ресурси, за да придобие останалите 91%. Като се има предвид колко нестабилен е Мъск, скоро можем да станем свидетели на подобен ход. Може обаче и нищо подобно да не се случи. Това е сянка, надвиснала над Twitter“, добави той.

В крайна сметка Twitter може да реши да глътне „отровното хапче“, или да прибегне до план за правата на акционерите, за да се защити от враждебно поглъщане. Според Билсън обаче и двата подхода крият риск, тъй като те могат да разгневят Мъск.

„Трудно е да се ангажираш с инвестиционна теза, защото никога не знаеш откъде ще задухат ветровете. С този човек не мисля, че има нещо, което е извън менюто“, каза той.

Анализаторът на Wedbush Securities Дан Айвс е на сходно мнение.

„Това очевидно ще бъде неприятелска ситуация“, коментира каза Айвс пред Си Ен Би Си.

Акциите на Twitter регистрираха най-доброто си представяне на борсата от първичното си публично предлагане насам, след като Мъск разкри, че притежава дял от над 9% в компанията. Цената на книжата скочи с още 2% на следващия ден, след като той обяви, че ще се присъедини към борда на директорите. След отмяната на решението през уикенда, в понеделник акциите се представиха колебливо, тъй като неяснотата продължава да тегне над тях.

„Макар че все още не е ясно какви точно са приоритетите на Мъск, ние очакваме неговите постове в Twitter да привличат още по-голямо внимание, което може да доведе до волатилност при цената на книжата“, каза аналзиатор на KeyBanc.

 Джийн Мюнстър от Loup Ventures обаче смята, че „в по-голямата си част драмата вече е приключила“.

„Разберете, че за него има нещо важно в защитата на свободата на словото и че той ще продължи да работи в тази насока. Разберете, че той вижда това като възможност, която не е по-малка от електрификацията и пътуването в космоса. В крайна сметка обаче смятам, че той има прекалено много ангажименти, за да поеме ръководството и на Twitter”, добави той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ