„Най-големият враг“ на Apple може да се превърне в приятел на компанията

„Най-големият враг“ на Apple може да се превърне в приятел на компанията

Никой не би описал отношенията между главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук и европейският комисар по въпросите на конкуренцията, Маргрете Вестагер като „приятелски“. Неотдавна шефът на Apple определи решението на Европейската комисия да нареди на производителя на iPhone да върне около 13 милиарда евро, които компанията е получила като данъчни облекчения в Ирландия, като „пълна политическа глупост“.

Решението на Европейската комисия обаче бе отменено в сряда, след като Общият съд на Европейския съюз реши, че комисията не е успяла да докаже, че ирландското правителство е предложило на американската компания специални данъчни условия.

Същевременно с това Европейската комисия води две антитръстови разследвания за практиките, прилагани от Apple в App Store и Apple Pay.

Въпреки всичко това, когато става дума за гласови асистенти, Кук и Вестагер могат да образуват неловък съюз, пише Блумбърг.

В четвъртък еврокомисарят по въпросите на конкуренцията обяви, че гласовите асистенти Siri на Apple, Alexa на Amazon и асистента на Google, са във фокуса на ново антитръстово разследване. Датският политик се опасява, че най-популярните виртуалните помагачи могат да помогнат на тези компании да заемат монополни позиции на нови пазари.

В това отношение обаче Siri се различава значително от другите две услуги. При Amazon и Google, гласовите асистенти представляват посредник към други услуги – онлайн пазаруване, поръчки на храна и транспорт. Нещо повече, не сами не посочите, че не искате да ползвате тези услуги, те продължават да работят на заден план, събирайки информация за вашите интереси и поведенчески данни, които след това се използват за рекламно таргетиране. Това е и причината Amazon и Google да позволяват на други производители на хардуер да използват техните гласови асистенти – двете компании се интересуват повече от спечелването на клиенти за техните услуги, отколкото от продаването на физически устройства.

Подходът на Apple е различен – Siri е услуга, която е достъпна само на устройствата на компанията. Печалбата на фирмата идва от продажбата на нови телефони за 1000 долара и на смарт часовници за 400 долара. Ако Siri допринася за решението на потребителите да купят някои от тези устройства, то Тим Кук е доволен от услугата. В края на краищата Apple е хардуерна компания.

Все още е твърде рано да се каже какъв аспект от работата на гласовите асистенти ще бъде засегнат от разследването на ЕК, но в миналото регулаторите не веднъж са демонстрирали, че реагират бавно на променящата се среда на пазара.

През 2018 г. ЕС глоби Google с 4,3 млрд. евро, тъй като американската фирма принуждава компаниите, произвеждащи телефони с Android, да задават браузъра Chrome и търсачката на Google като приложения по подразбиране. Решението за глобата обаче е взето 7 години след началото на тази практика, като през това време Google вече се бе превърнал във водещият доставчик на мобилни операционни системи и в най-големия играч на пазара за мобилни реклами.

Разследването на гласовите асистенти изглежда е опит да се гарантира, че тази грешка няма да бъде повторена. Това може да отговори на целите на Apple, която в последните години поставя все по-голям фокус върху защитата на личните данни. Ако разследването на ЕК направи по-трудно за Amazon и Google да продават устройствата си на загуба, разчитайки на печалбите от услугите, към които ги препращат гласовите асистенти, големият печеливш може да бъде именно Apple. Когато става въпрос за гласови асистенти, Вестагер е големият враг на враговете на Кък. Това може да я превърне негов приятел.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ