Шефът на Ericsson: Европа изостава с 5G мрежите. Чакането ще ни струва скъпо

Шефът на Ericsson: Европа изостава с 5G мрежите. Чакането ще ни струва скъпо

Европа има „нефункциониращ“ телекомуникационен пазар, което води до липса на инвестиции и проблеми за производителите в съревнованието им със САЩ и Китай. Това заяви пред „Файненшъл таймс“ главният изпълнителен директор на Ericsson Борхе Еколм.

Според него за повечето европейски телекомуникационни компании е логично да не инвестират  в следващото поколение 5G мрежи, тъй като много от тях не могат да възстановят разходи по тази си дейност.

„Проблемът е, че хората, от които се очаква да изградят тази инфраструктура, не печелят никакви пари. Чакането струва скъпо“,

От шведския производител на телекомуникационно оборудване се притесняват, че Европа изостава от Китай и САЩ в пускането на 5G мрежи, които според фирмата са ключови за дигитализацията на бизнесите. От компанията прогнозират, че 5G може да допринесе за ръст на брутния вътрешен продукт на континента с 2 процентни пункта на година.

„Без 5G общата индустрия ще бъде по-малко ефективна и по-малко конкурентоспособна. Без инфраструктурата е трудно да се развие дигиталната индустрия и това засяга огромен стойностен потенциал и милиони бъдещи работни места“, каза Еколм.

Европейските производители на 5G оборудване - Ericsson и финландската Nokia, играят важна стратегическа роля на фона на опасенията в ЕС относно осигуряването на достъп до пазара на китайския гигант Huawei.

Много европейски страни, сред които Франция, Полша и Обединеното кралство, вече наложиха ограничения върху достъпа на Huawei до своите телекомуникационни мрежи след силен натиск от администрацията на бившия американски президент Доналд Тръмп, която смяташе китайската компания като заплаха за националната сигурност. Европейските дипломати очакват администрацията на Байдън да запази същия тон.

Европа има десетки телекомуникационни оператори, но опитите за консолидация в някои страни срещнаха отпор от Брюксел заради опасения относно конкуренцията, което доведе до оплаквания, че рентабилността на тези фирми изостава значително в сравнение с по-големите им американски конкуренти.

Няколко държави, включително Германия и Великобритания, настояват за създаването на нови производители на телекомуникационно оборудване, както и за предоставянето на достъп до мрежите на други компании.

Еколм заяви, че не е очаквал Европа да направи нещо, което да подкопае бизнеса на Ericsson и Nokia, тъй като това е един от малкото технологични сектори, в които континента има „стратегическа автономност“. „Интересно е да се види, че сега има дискусия за субсидиране на конкурентни компании, които са базирани основно в САЩ и Азия“, коментира главният изпълнителен директор на Ericsson.

Той също така поднови критиките си към решението на шведското правителство да забрани достъпа на Huawei до телекомуникационните мрежи на страната, като предупреди, че това носи „значителен риск за способностите на шведската компания да се конкурира на глобално ниво“.

Еколм поясни, че има две притеснения относно забраната – че другите страни може да „ограничат свободната търговия“, застрашавайки 99% от приходите на Ericsson извън Швеция, както и това, че решението поставя под въпрос участието на компанията на пазарите, които са начело на технологичното развитие – Китай и САЩ.

„Нашето присъствие в Китай и САЩ ни позволява да бъдем глобален технологичен лидер. Голям риск е да бъдем активни само в една екосистема и да отсъстваме от другата. Това може да доведе до ситуация, в която китайската екосистема се развива по-бързо благодарение на мащаба си“, добави той.

 

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ