Създадоха течна батерия, която може да издържи десетилетие
Изследователи от Харвардския университет създадоха течна батерия, която може да запази заряда си десетилетие, съобщава Wired. Литиево-йонните батерии бързо губят мощност, животът им е изключително кратък, и са трудни за рециклиране. Сега учените от Харвард са намерили решение на този проблем. Така наречената течна батерия губи един процент от капацитета си на всеки 1000 цикъла зареждане.
Екипът е разработил вид батерия, която съхранява енергия в течни разтвори. Решението е в промяната на молекулите на електролита, фероцена и виологена така, че те да остават стабилни, водоразтворими и устойчиви на разграждане. Батерията не е токсична, не корозира и издържа много по-дълго, отколкото сегашните литиево-йонни модели. Батериите от този тип често се използват като решение за съхранение на възобновяеми енергийни източници от вятъра и слънцето, но изискват редовна електролитна поддръжка.
"Тъй като успяхме да разтворим електролитите във вода, създадохме дълготрайна батерия, която можете да оставите в мазето си", казва Рой Гордън, професор по химия и материалознание в Харвардския университет, съ-ръководител на изследването и допълва: "Ако я разлеете на пода, тя не би разяла бетона и тъй като не корозира, можете да използвате по-евтини материали за съхранението й."
"Ако можем да получим добра целева цена, това би могло да промени света", каза Майкъл Азис, професор по енергийни технологии в Харвард. От университета са подали молба за патент за пробива си с "иновациионната технология на течната батерия".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.