Технологичните прогнози на Progress за 2017 г.
Глобалната технологична компания Progress обяви прогноза за четири технологични тенденции, които ще влияят върху работата на софтуерните разработчици през 2017 г.
Сред тях са все по-силно навлизане на JavaScript в големите компании, завръщане на инструментите за визуален дизайн на приложения, популярност на приложенията за еднократна употреба и липса на напълно поддържан стандарт за уеб компоненти. Ето какво посочват от компанията:
Популярността на JavaScript продължава да расте; TypeScript набира скорост. Днес, когато JavaScript може да работи на сървър и е в основата на iOS и Android приложенията, трудно може да се намери софтуерна екосистема, която езикът все още да не е докоснал. Освен това JavaScript започва да доминира в големите компании благодарение на Node.js и програмния език на Microsoft – TypeScript. В последните няколко години Node се стреми да предлага по-стабилни предложения за големите компании, както и да включва функционалности специално за тях – например дългосрочни планове за поддръжка. През 2017 г. ще видим как JavaScript – и по- специално Node – завземат дял от разработките в бизнеса, традиционно базирани на C# и Java.
Инструментите за визуален дизайн се завръщат. През 2017 г. инструментите за разработка ще бъдат по-достъпни за всеки. През 80-те и 90-те години много хора, които не са програмисти, можеха до някаква степен да програмират десктоп WinForms приложения визуално чрез функциите „drag“ и „drop“. Оттогава насам уеб и облачните технологии превърнаха разработката на софтуер в сложен и децентрализиран процес, недостъпен за непрофесионалните разработчици. Тази година ще наблюдаваме завръщането на инструменти като тези за WinForms, които ще помагат на разработчиците в компаниите да сглобяват визуално големи части от приложенията си, което ще спомогне разработката на софтуер отново да стане по- достъпна.
Възходът на приложенията за еднократна употреба. През 2017 г. ще бъдем свидетели на възхода на приложенията за еднократна употреба. Терминът „throwaway app“ описва практиката на компаниите да създават приложения, решаващи определен проблем, които след това не се използват никога повече. От една страна, това може да бъде доста скъп, дълъг и неефективен процес. От друга обаче, с новите технологии разработчиците могат да създават софтуер по-бързо, което прави еднократните приложения по-приемлива практика.
Стандартите за уеб компоненти остават извън обозримото бъдеще. За съжалание 2017 г. няма да ни доближи ни най-малко до напълно поддържан стандарт за уеб компоненти. Трудностите с производителността – най-вече що се отнася до Shadow DOM – ще продължат. Въпреки че Apple внедри Shadow DOM в Safari, функционалността винаги е била там и отварянето на API-то беше по-скоро удобство, отколкото намек за поддръжка на стандарта. И докато разработчиците и вендорите на браузъри признават необходимостта от „native” (вградена) поддръжка на компонентите, библиотеки като React и Angular запълниха празнотата и осигуряват много повече възможности за програмистите под формата на нови функционалности за приложения, отколкото просто компонентен модел. И Angular, и React ще се ползват все повече и повече, като разработчиците ще гледат на тях като „решението за уеб компонент“ в обозримото бъдеще.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.