Турция въведе данък за настаняване в хотел

Турция въведе данък за настаняване в хотел

Турският президент Реджеп Ердоган подписа закон за нови данъци върху услугите, включващ и т.нар хотелски данък.

Документът е публикуван в държавния вестник Resmi Gazete, което означава, че вече е в сила въпреки настояванията на хотелиерите в Турция налогът да бъде отменен или поне отложен.

Според разпоредбите, до края на 2020 г. данъкът ще е 1%, а от 1 януари, 2021 г – 2%. Таксите ще се събират не от самите туристи, а от местата за настаняване - хотели, мотели, пансиони, апартхотели, къщи за гости, къмпинги и хижи, които предоставят на своите гости различни услуги, включително нощувки, хранене, напитки, анимация, използване на басейн, спортни, термални и други зони за отдих.

На практика обаче новият налог ще удари и по джоба на туристите, тъй като хотелиерите вероятно ще го калкулират в тарифите си.  Според хотелиерите в Турция, цените на местата за настаняване вече се повишават с 5-10% годишно, а допълнителният 1-2% данък може да забави динамиката на външния туристически поток и допълнително да намали вътрешния туристически пазар.

Поради покачването на цените, много курорти в Турция станаха недостъпни за своите граждани. Така например, почивката в един от най-популярните туристически райони - Анталия вече е твърде скъпа за местното население, в резултат на което тази година само около половин милион души от местното население са си позволили да отдъхват на плажовете на Анталия. Това е 30 пъти по-малко от общия брой чуждестранни посетители.

Според Министерството на културата и туризма на Турция само през октомври в хотелите в страната са направени 21,8 милиона нощувки (+ 8% в сравнение с октомври 2018 г.), докато средната заетост на всички места за настаняване е 51%. През първите 10 месеца на 2019 г. са регистрирани 191 милиона нощувки (+ 9% в сравнение с 2018 г.) със средна заетост на хотелите от 56%.

Повечето от всички туристи са нощували в туристическата провинция Анталия. Тук са почивали общо 21,6 милиона души, като броят на нощувките е средно 88,7 милиона. Заетостта на хотелите е 73,1%.

Истанбул е на второ място с общо 11,9 милиона души, които са наемали хотелски стаи и 27,3 милиона нощувки. Средната заетост на хотелите е била 61,9%.

Провинция Муула (Мугла) е била третата най-посещавана туристческа дестинация, с 4,4 милиона туристи и общо 14,2 милиона нощувки. Средното натоварване на хотелите е било 60,2%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Един от пожарите в Лос Анджелис променя посоката си, създавайки нова заплаха
Зеленски определи петролните санкции между САЩ и Обединеното кралство като „значителен удар“ по военната машина на Путин
Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 10 области утре
Българският паспорт е в Топ 15 на най-силните в света
Meta и Amazon прекратяват програми за разнообразие и приобщаване в подготова за Тръмп 2.0
Вашингтон обяви 25 млн. долара награда за информация, която да доведе до ареста на Мадуро
Тръмп получи историческа присъда, но тя няма да му попречи да се завърне в Белия дом
Западът предупреждава Сирия срещу назначаването на чуждестранни джихадисти за офицери в армията